Sadržaj
- Sorte dalija
- Sadnja dalija
- Njega
Uzgoj i briga za dalijama tema je koja zanima mnoge vrtlare, jer su ove bujne cvijeće često su stanovnici okućnica.
Dalije su bujno i vrlo lijepo cvijeće
Zbog svoje ljepote dalije se često nalaze u kućnim vrtovima.
Gotovo nijedan vrt nije potpun bez mirisnih i veličanstvenih dalija
Sorte dalija
Dahlia ili Dahlia, pripada obitelji Aster. Cvijeće dalija latinsko je ime dobilo po imenu švedskog botaničara Andersa Dahla.
Dalije se svojom ljepotom i svjetlinom natječu s ružama
Dalija koju svi poznajemo rezultat je dugog i vrijednog rada uzgajivača. Metodom križanja i selekcije, znanstvenici su divlje planinsko cvijeće koje raste u Meksiku i Čileu pretvorili u vrtnu vrstu D. x cultorum – uzgaja se Dahlia. Trenutno postoji oko 15.000 sorti dalija različitih boja i oblika..
Trenutno postoji oko 15.000 sorti dalija različitih boja i oblika.
Neke sorte dalija upečatljive su svojom neobičnom bojom.
U svijetu je usvojena klasifikacija prema kojoj se sva raznolikost Dalija sažima u 11 skupina:
- Jednostavni ili nedvostruki. Latice na takvom cvijetu poredane su u jedan red.. Grmlje su patuljasti (do 25 cm), srednji i visoki (50 cm). Popularne sorte: Mignon, Cheerful Guys (jednogodišnje dalije uzgojene iz sjemena), Yellow Hammer, Rote Funken itd..
Dalije “Mignon”
Sorta “Žuti čekić”
Dalije “Smiješni momci”
Savjet! Namjerava stvoriti cvjetni obrub ili ukrasiti balkon, koristiti nisko grmlje dalije. Bujne krune, svijetlo cvijeće i male veličine čine da ove biljke izgledaju poput uredne, ali šarene ograde..
Cvjetni obrub od izvora
- Anemona. Ime govori o sličnosti ovih boja s anemone. Glavna razlika leži u frotirnim dalijama. U ovoj skupini latice su poredane u nekoliko redova, a jezgra je ista žuta i cjevasta kao u ne-dvostrukih. To uključuje sorte Lambada, Boogie-Woogie, Polka, Comet (svijetlocrveno i vrlo neobično cvijeće) itd..
Dalije “Lambada”
Dalije “Polka”
Dahlias “Boogie -Woogie” – svijetla i neobična sorta
- Ovratnik. Visina grmlja kreće se od 40 do 70 cm. Ovi cvjetovi imaju dva reda latica, često različitih boja. Donja razina mnogo je dulja od gornje. To su dahije La Gioconda, Dankovo srce, učenik prvog razreda itd..
Dalije “La Gioconda”
Dalije će poslužiti kao prekrasan ukras krajoliku
- Božur. Poludupe dalije s nekoliko redova latica i žutim središtem: Vječni plamen, Aurora Volley, Danko.
Dalije “Vječni plamen”
Dalije sjajno izgledaju u buketu s drugim cvijećem
- Dekorativno. Predstavljene su visokim (arapska noć, naranča, rosabela) i niskim sortama (ekstazi, zingaro).
Velika sorta “Naranča”
Dalije “Zingaro”
- Sferni. Okrugli dvostruki cvjetovi svih vrsta nijansi. Grmovi su mali (40 cm) i visoki (1,5 m). Promjer cvjetova također varira (od 7 do 20 cm). To su sljedeće sorte: Kenora Fireball, Peter, Sandra, Evelyn itd..
Dalije u obliku loptice “Kenora Fireball”
Dalije “Sandra”
Savjet! Niske frotirne dalije izgledaju sjajno u skupnoj sadnji. Režu se sorte s velikim cvjetovima. Velike frotirne šarene kuglice omogućuju vam da napravite bujan i šaren buket.
Predivna sorta “Poljubac Aurore”
- Pomponske dalije (Kid, Tiny, Gretchen Heine) također imaju sferične cvjetove, ali su blago spljošteni. Pomponi su prosječne veličine-3-9 cm, a grmovi narastu do 50-120 cm.
Pomponske dalije
- Kaktus. Latice ovih cvjetova uske su, uvijene u cijevi. Cvjetovi su vrlo različitog promjera – od 7 do 35 cm. Maksimalna visina grma je 2 m. Sorte: Florida, Close -Up of Deep, Black Wizard, Ambition itd..
Dalije “Florida”
- Polu-kaktus. Mješavina je ukrasnih i kaktusovih dalija predstavljenih sortama Kenora Sunset, Verda, Vicky, Meteor, Iceland Delight, Cheerio itd..
Polukaktusova dalija “Kenora Sunset”
Prekrasan buket dalija
- Nimfe. Frotirano cvijeće, oblika sličnog lopočima: Kens Flame, Nabat Khatyn, Leo Jelito, Angora itd..
Dalije “Kens Flame”
- Mješovito. To uključuje sorte koje nisu uključene u prethodne skupine..
Mješovite dalije
Dalije su prekrasan ukras stranice
Sadnja dalija
Sadnja i briga o dalijama ovise o namjeni uzgoja (ukrasni zasadi ili reprodukcija) i regiji. Pružamo preporuke za sadnju dalija u vrtu u središnjoj Rusiji.
Veličanstvena livada od dalije
Odabir mjesta
Da biste dalijama osigurali dobre uvjete za rast i cvjetanje, morate uzeti u obzir niz zahtjeva pri odabiru mjesta:
- Smirenost. Dalije ne podnose propuh. Bez obzira na vjetar, on neće donijeti nikakvu korist: sjeverni (osobito pri niskim temperaturama) doprinosi ozeblinama lišća, a suhi južni ih spaljuje.
Dalije ne podnose propuh
Savjet! Dalije okružite drvećem ili ih posadite izvan ograde. No, imajte na umu da sjena s kruna ne smije pasti na cvijeće, u protivnom neće se dobiti održivi gomolji.!
Dalijama je potrebno umjereno osvjetljenje
- Ravan teren. Dalije slabo rastu u šupljinama zbog hladnoće i vlage koje se tamo nastanjuju. Na jugu se cvijeće može saditi na sjeverozapadnoj padini, a u srednjoj traci – na jugoistoku.
- S bliskim položajem podzemnih voda (60-70 cm) cvjetnjak jer se uzgajaju dalije. U južnim regijama, naprotiv, prave udubljenje koje se noću puni vodom..
Prekrasne svijetlo narančaste dalije
- Prije sadnje tlo se gnoji organskim tvarima (stajskim gnojem, kompostom, humusom). Treset i glina dodaju se suhim pjeskovitim tlima, pijesak, šljunak i pepeo dodaju se teškim glinenim tlima..
- Dalije podnose kiselo tlo, ali bolje rastu na neutralnom. Vapnjenje može pomoći u smanjenju razine kiseline..
Među luksuznim asortimanom dalija možete pronaći nevjerojatne primjerke najnevjerojatnijih oblika i boja.
Postupak sadnje provodi se u proljeće. Kopaju rupu, usredotočujući se na veličinu gomolja i uzimajući u obzir količinu dodanog gnojiva (gnoj, kompost itd.). Postavljajući sadnicu u rupu, pobrinite se da se korijenov vrat podigne iznad razine tla.
Da bi se ubrzalo cvjetanje, gomolji dalije prethodno se klijaju, drže se pod plastikom u piljevini i stalno prskaju vodom.
Sadnja dalija
Savjet! Kako ubuduće ne biste ozlijedili rizom, opremite nosače za stabljike tijekom sadnje.
Reprodukcija
Dalije se razmnožavaju vegetativno i sjemenom. Drugi popularan način je podjela gomolja..
Gomolji dalija
Sjeme se obično razmnožava patuljastim sortama. Posijte sjeme u kutiju. U kotiledonu zaranjaju u posude ili hranjive kocke i drže ih u stakleniku. Sadnice se sade na udaljenosti 30-35 cm jedna od druge.
Prilikom cijepljenja gomolji dalija u veljači se stavljaju u staklenik ili svijetlu prostoriju, polože i prekriju 2/3 mješavine zemlje s tresetom, pijeskom i humusom. Temperatura prva 2 tjedna trebala bi biti 20-25 ° C. Zatim – 16-18 ° C. Zalijevajte gomolje otopinom kalijevog permanganata.
Uz pravilnu njegu, dalije cvjetaju jako dugo.
Nakon tri tjedna, reznice s nekoliko listova odrežu se, ostavljajući nekoliko milimetara debla za klijanje novih izdanaka. Morate pokušati odrezati reznice komadom korijenskog ovratnika tako da se brzo ukorijene. U istu svrhu tretiraju se slabom otopinom heteroauksina (0,1 g na 10 L vode).
Najbolje je saditi povezane reznice u perlit na dubinu od oko 2 cm, povlačeći se 5 cm između redova i 3 cm između grana. Morate ih držati u kutijama ili police na temperaturi od 20-25 ° C ispod filma. Nakon 10 dana, kada lišće počne svijetliti, film se uklanja. Zalijevajte reznice svakodnevno i prskajte. S vremenom se temperatura smanjuje na 16-18 ° C. Ukorijenjene reznice sade se u svibnju.
Vilinska livadska dalija
Prije podjele gomolji se početkom ožujka iznose iz skladišta, čiste od osušenih elemenata, posipaju usitnjenim ugljenom po oštećenim mjestima i stavljaju u kutije na prethodno navlažen pijesak. Zatim se prekriju piljevinom i redovito navlaže..
Nakon nekoliko tjedana, kad klice budu dugačke 1-2 cm, gomolji se uklanjaju i počinje dijeljenje. Ponašaju se ovako:
Dalije su vrlo lijepo i nepretenciozno cvijeće
- Odrežite stabljiku gotovo do samog vrata;
- Gomolj se reže na 4-6 dijelova s jednim ili dva izdanka;
- Mjesta posjekotina pospite ugljenom;
Dalije su vrlo popularne među vrtlarima.
- Sade se u kutije s pregradama, koje će, kad se gomolj pomakne u zemlju, omogućiti njegovo vađenje zajedno sa zemljanom grudom. Vrtno tlo s pijeskom (4/1) koristi se kao tlo;
- Gomolji se ukopavaju do samih izdanaka, zalijevaju i iznose u staklenik.
Dalije će poslužiti kao prekrasan ukras za vaš interijer
Njega
Dalije zalivajte 1-2 puta tjedno, održavajući tlo vlažnim, ali izbjegavajući ustajalu vodu. Nakon zalijevanja dobro je provesti otpuštanje, istodobno uklanjajući male korove. Ako je tlo malčirano, ne morate izvoditi ove radnje..
Kako hraniti dalije? Pogodna je infuzija kravljeg izmeta (1/10). Šminkanje treba raditi 3-4 puta po sezoni. Štoviše, prvi put jedan i pol tjedan nakon slijetanja, a posljednji – najkasnije do 20. kolovoza.
Dahlia “Karma Choc”
Jedan od najvažnijih aspekata je čišćenje i skladištenje dalija zimi. Doista, unatoč činjenici da je većina sorti višegodišnja, ne mogu prezimiti na otvorenom..
Kada treba iskopati dalije, prvi mraz će vam reći. Najčešće se javljaju početkom listopada..
Nakon što ste iskopali gomolje, morate ih pripremiti za skladištenje:
Jedan od najvažnijih aspekata je čišćenje i skladištenje dalija zimi
- Stabljike su ošišane. Ostaje 10-15 cm. Radi praktičnosti, naljepnica je označena ocjenom;
- Gomolji se iskopavaju lopatom i ispiru vodom iz crijeva;
- Pod suncem ili u toploj prostoriji gomolji se suše (3-4 sata);
- Gomolji se stavljaju u kutije, prekrivaju pijeskom, piljevinom ili vermikulitom i stavljaju u suhu prostoriju s temperaturom od + 5-7 C za skladištenje.
Čuvanje gomolja
Uobičajene bolesti dalija su siva i bijela trulež, crna noga, virusni i hrastov mozaik, bakterijski rak. Bakterije i virusi ih uzrokuju.
Oštećeni primjerci moraju se brati i spaljivati. Preventivno se dezinficira tlo i oprema.
Dalije ne prestaju zadiviti svojom svjetlinom i ljepotom
Glavni štetnici Dalija su insekti (lisne uši, gusjenice, cvjetnice itd.), Nematode i puževi. Velike štetočine moraju se ukloniti ručno. Za suzbijanje insekata koriste se insekticidi. Prevencija nematoda bit će obrada zemlje prije sadnje Ecogelom. Puževi slabo reagiraju na smolu drveća i metaldehid razbacane po površini tla.