Ovaj egzotični sobni cvijet s teškim imenom u običnom narodu naziva se “stablo dolara”. U usporedbi s “stablom novca” – Crassula – ima masivnije stabljike i velike listove. Zbog svog atraktivnog izgleda i nepretencioznosti prema uvjetima, Zamioculcas se naširoko koristi za uređenje ureda, hotela, restorana, privatnih kuća i stanova. Takva biljka bit će dobar dar za zabavu pri useljenju, godišnjicu tvrtke ili bilo koji drugi praznik, djelujući kao neka vrsta želje za prosperitetom i povećanjem dobiti..
opće karakteristike
Zamioculcas zamiifolia (Zamioculcas zamiifolia) je zeljasta biljka obitelji Aronnikovs, kojoj pripadaju i kala, spathiphyllum, filodendroni i neke druge stakleničke vrste. Zamiokulkas se može prepoznati po brojnim složeno perastim lišćem sjajne zelene boje koje raste izravno iz gomolja. Blizu podnožja zadebljani su, što cvijetu daje stabilnost čak i s karakterističnom visinom od 80-100 cm. Cvatnja zamiokulkasa događa se gotovo neprimjetno, popraćena pojavom kremasto žutog klipa među lišćem, koji podsjeća na nezrelu glavicu kukuruza. Pokriva svoju jedinu laticu svijetlozelene boje.
Zamiokulkas je prvi put opisao istraživač Konrad Loddiges već 1828. godine, ali je kultiviran kao uređenje sobe tek od 1996. godine, kada se ovaj tropski gost pojavio na aukcijama cvijeća u Nizozemskoj. Visoka dekorativnost i “čarobna” svojstva stabla dolara doprinijeli su brzom širenju cvijeta po svijetu. U Kini se biljka čak naziva zlatnom, a sljedbenici učenja Feng Shuija stavljaju je u jugoistočni sektor, ukrašavaju lišće novčanicama uvaljenim u cijev i ukopavaju novčiće u zemlju. Vjeruje se da takav ritual privlači novčanu sreću u kuću..
Važna značajka zamiokulkasa je da su svi njegovi dijelovi otrovni. Ulazak soka iz lišća ili korijena izaziva snažan osjećaj peckanja na koži, a još više na sluznici. To znači da se sve manipulacije moraju izvesti u zaštitnim rukavicama, bez dodirivanja lica i očiju u ovom trenutku, a sama biljka mora biti nedostupna djeci i kućnim ljubimcima..
Briga za stablo dolara (zamiokulkas)
Prirodno područje Zamiokulkasa je jugoistočna Afrika, regija u kojoj zimsko razdoblje tropskih oborina zamjenjuje ljetna suša. Prilagođavajući se takvim uvjetima, biljka akumulira veliku količinu vlage u gomolju, zbog čega može bez zalijevanja duže od 3-4 tjedna. Ako se zalihe iscrpe, lišće se postupno počinje sušiti, ali korijen ostaje održiv nekoliko mjeseci. Tako se cvijet može sigurno ostaviti bez nadzora tijekom odmora ili dugog poslovnog putovanja, bez straha da će umrijeti..
Rasvjeta
Posjedujući tamnozeleno lišće, zamioculcas ne treba jako sunce. Najbolja mjesta za to su jugoistočne i jugozapadne prozorske klupčice, balkoni, prostori blizu prozora ili staklena vrata. Odsutnost dodatne rasvjete ni na koji način ne utječe na izgled biljke. Istodobno, oko nje je poželjno osigurati slobodnu cirkulaciju zraka, ako je moguće ne presušenu.
Zalijevanje
Kao i drugi sukulenti, stablo dolara ne zahtijeva učestalu vlagu tla. Biljka podnosi isušivanje tla bolje od viška vode, pa joj je potrebna dobra drenaža i rupe na dnu lonca za istjecanje viška tekućine. U hladnoj sezoni vlažno tlo može dovesti do truljenja korijenovog sustava. Tijekom vrućeg vremena, lišće se može prskati bočicom s raspršivačem kako bi se malo osvježio zrak..
Temperatura
Optimalni temperaturni režim za uzgoj zamiokulkasa je do + 25C ljeti, a ne niži od + 12C zimi. U prirodi biljka podnosi ekstremna razdoblja suše, kada termometar dosegne + 40C, no svejedno je ne biste trebali ostavljati pod užarenim suncem. Pronalaženje cvijeta na hladnoći, čak i na kratko, prijeti potpunim odumiranjem lišća i gomolja.
Gnojiva
Razdoblje aktivnog rasta zamiokulki traje od travnja do kraja kolovoza. Kako bi biljka izgledala zdravije i bujnije, u ovom trenutku preporučuje se umjereno prihranjivanje dodavanjem hranjivih tvari za sukulente u tlo, prema uputama za odabrani pripravak (otprilike jednom mjesečno).
Transplantacija i reprodukcija zamiokulka
U prirodnim afričkim uvjetima zimokulka je stekla veću otpornost na nepovoljne uvjete. U jakim sušama prizemni dio biljke često odumire, ali korijen koji je nakupio hranjive tvari i vlagu, s početkom kiše oslobađa nove izdanke. Ova izdržljivost omogućuje presađivanje “stabla dolara” bez ikakvih ograničenja ili rizika. Za to je prikladno lagano tlo, na primjer, mješavina lišća, travnjaka (treseta) i pijeska u jednakim omjerima. Kao punilo za drenažu možete koristiti sitni šljunak, komade školjaka, kuglice porculanskog kamena.
Prilikom odabira spremnika treba se voditi veličinom gomolja, ali uzimajući u obzir činjenicu da korijen zamiokulkasa brzo raste. U odraslih biljaka visine jednog metra njegov promjer može biti 60 cm. Životni vijek takvog “stabla” traje do 10 godina.
Kod kuće se zamiokulkas razmnožava vegetativno. Najlakši način je podijeliti gomolj sa stabljikama tijekom presađivanja. Da biste to učinili, korijen se oštrim nožem reže na nekoliko dijelova (ovisno o veličini), rezane točke malo se osuše i tretiraju stimulatorom rasta, zatim se sade u posude s pripremljenom zemljom, nabiju i lagano zalijevaju. Najbolje je to učiniti u travnju, prije početka aktivnog rasta..
Umjesto gomolja, možete uzeti stabljikastu grančicu s pupoljkom i produbiti je u zemlju samo do baze donjeg para listova. Daljnja skrb standardna je, ali u prvim mjesecima ne smije se dopustiti da se zemlja osuši. Razmnožavanje s lista najduži je proces, jer će u ovom slučaju trebati gotovo šest mjeseci da se pričeka formiranje gomolja. Za ukorijenjivanje lista, produbljuje se 1/3 u pjeskovito-buseno tlo, osiguravajući redovito zalijevanje toplom vodom, ventilaciju i efekt staklenika pomoću staklene posude.
Suzbijanje bolesti i štetočina
Unatoč tropskom podrijetlu, u zatvorenim uvjetima na srednjim geografskim širinama, zamiokulkas gotovo nije osjetljiv na bolesti. Jedino što može loše utjecati na njegovo stanje je prekomjerna vlaga tla. Lako je zaustaviti propadanje korijena i baze lišća – biljku je dovoljno presaditi u lagano suho tlo, nakon rezanja, sušenja i tretiranja zahvaćenih područja gomolja otopinom kalijevog permanganata.
Što se tiče insekata, oni se mogu pojaviti ako se ne poštuju pravila njege ili mogu migrirati sa susjednog zaraženog cvijeća. Obično su to poznati insekti, lisne uši i grinje. Štetočine možete ubiti toplim tušem sa sapunom. Tijekom vodnih postupaka tlo mora biti prekriveno polietilenom ili se liječenje mora provesti zajedno s korijenom, izvlačeći ga iz tla. Pouzdaniji rezultat daje prskanje lišća posebnim insekticidima, ali sličan postupak treba provesti na svježem zraku, a nakon dana ostatke lijeka također će trebati isprati pod tušem..
Zamiokulkas – fotografija
Ako želite bolje znati kako izgleda zamiokulkas, predlažemo da pogledate izbor fotografija na ovoj stranici. To će vam pomoći u boljem snalaženju pri odabiru određene sobne biljke u cvjećarnici ili mrežnom katalogu, a također će vam omogućiti da odlučite hoćete li je koristiti u dizajnu određene sobe..