Dekoracija dvorane vrlo je važna za cjelokupni interijer, budući da je ovo središnja prostorija kuće.
Dizajn hodnika u stanu bitno se razlikuje od sličnog projekta u privatnoj kući. Prije svega, površina same sobe, kao i činjenica da je hodnik u stanu mnogo više uključen u život članova obitelji. Stoga bi glavni zadatak – unutrašnjost dvorane trebala biti prezentabilna, ali istodobno – ne samo “stvar za sebe”, već funkcionalna i udobna, postajući središte obiteljskog života.
Sadržaj
- Ideje za dizajn dvorane: funkcionalnost i integrirani pristup
- Dizajn male dvorane: kako proširiti prostor
- Stropovi u hodniku
- Dizajn tapeta za dvoranu
- Namještaj za hodnike: kompaktan, funkcionalan, udoban
- Rasvjeta u dvorani: opća i lokalna
- Hodne zavjese
- Kamin u unutrašnjosti
Prekrasan interijer hodnika s panoramskim prozorima
Zanimljiv interijer dvorane u jarkim bojama
Interijer male dvorane u secesijskom stilu
Neobična podjela dvorane na dijelove staklenom pregradom
Ideje za dizajn hodnika u stanu: funkcionalnost i integrirani pristup
U modernom stanu hodnik, obično najveća soba, rijetko ispunjava svoju izvornu funkciju – dnevni boravak, da služi kao mjesto za prijem gostiju. Najčešće je to višenamjenska, višestruka soba koja može kombinirati blagovaonicu, spavaću sobu za odrasle, ured i samu dnevnu sobu. Dizajn male dvorane tek počinje s točnim razumijevanjem onoga što je kao rezultat potrebno, koji će zadaci i funkcije dominirati, a koje se mogu žrtvovati. Ograničeno područje ne omogućuje odabir mnogih zona, ali morate kombinirati jednu ili dvije zone u dvorani:
- rekreacijsko područje (udobnost) – u njega je postavljen mekani kutak (kauč) i par naslonjača (otomani), nasuprot kojih je postavljen televizor (kućno kino), kao i mali stol. Unutrašnjost dvorane može se nadopuniti ugradnjom kutnog električnog kamina – čak i umjetna vatra dodaje toplinu i ugodu, čini atmosferu ugodnijom, raspolaže prijateljskim, povjerljivim razgovorima
Korištenje dvorane kao rekreacijskog područja
Moderan interijer hodnika u stilu potkrovlja
- blagovaonica je idealno potrebna, jer negdje trebate održavati gozbe i primati prijatelje, u maloj kuhinji, u istom “Hruščovu”, to je fizički nemoguće. Daleko je od toga da je moguće ugraditi punopravni stol za blagovanje; umjesto toga možete uzeti stol za preoblikovanje koji će radnim danom djelovati kao stolić
Zidovi u stilu potkrovlja u snježnobijeloj unutrašnjosti hodnika
Kombinirajući hodnik i blagovaonicu
- spavaća soba – ulogu mjesta za spavanje može izvesti kutna garnitura ili krevet na rasklapanje koji se može ukloniti u ormar. Mala pregrada (na primjer, prolazna polica ili stalak polovične visine) dodat će intimnost u spavaću sobu
Mala dvorana sa spavaćom sobom
Ogromna sofa može biti odlično mjesto za spavanje
- radno područje-opcija za radnu sobu-radnu sobu, u kojoj se zoniranje može provesti niskom pregradom ili pomoću dvostrane pregrade za police
Dvorana s udobnim radnim prostorom
Dizajn dizajna za dvoranu (kao i za bilo koju drugu prostoriju) složen je zadatak. Bila bi velika pogreška pomisliti da je dizajn mogućnost odabira i lijepog i funkcionalnog rasporeda namještaja, a zatim dodavanje pribora. Kompetentan dizajn skladna je kombinacija svih elemenata, kada se tapete kombiniraju sa zavjesama, podovi odgovaraju namještaju, a sve općenito stvara udoban i funkcionalan jedinstveni životni prostor. Zato bi se izbor materijala za završnu obradu trebao dogoditi kada već stvarno zamislite kakav namještaj i gdje točno namjeravate postaviti.
Uspješna kombinacija detalja interijera u dvorani u stilu fuzije
Moderan interijer hodnika s panoramskim prozorom
Drugo iskušenje koje neprestano progoni dizajnere početnike su moderne stvari i novi trendovi kada žele sve, odjednom i više. No, prvo, ti se elementi ne kombiniraju uvijek u istom stilu, a drugo, pretjerana koncentracija dekora unutar jedne, osobito male prostorije, pretvara se u apsurdnu nespretnu hrpu dijelova koji se međusobno potiskuju zatrpavajući prostor. Ako je moguće, bolje je kontaktirati profesionalnog dizajnera, inače se ograničite na jedan ili dva naglaska..
Općenito, dizajn hodnika u stanu rješenje je za dva problema: vizualno povećanje prostora i kompetentan smještaj potrebnog seta namještaja i pribora.
Interijer hodnika u klasičnom stilu
Ugodna soba u seoskom stilu
Dizajn male dvorane: kako proširiti prostor
Postoje dvije mogućnosti povećanja prostora:
- preuređenje je radikalna metoda koja vam omogućuje značajno prilagođavanje rasporeda stana
- vizualni – zbog optičkih iluzija i tehnika omogućuje vam vizualno povećanje prostora. Iako fizički površina prostorije ostaje ista, čini se da je postala veća
U kombinaciji s preuređenjem hodnika i kuhinje
Zidne slike koje prikazuju grad pomoći će vizualno povećati prostor
Bijela boja u unutrašnjosti učinit će sobu prostranijom.
Prilikom preuređenja moguće je kombinirati nekoliko soba u jednu, na primjer, kuhinju i dnevni boravak, s kuhinjom / blagovaonicom / dnevnom sobom, ili dvije susjedne sobe, ili povećati sobu kroz hodnik itd. – mogućnosti ovise o značajkama izvornog rasporeda stana. Istodobno, obnova nije lak proces:
- moraju se uzeti u obzir mnogi čimbenici (nosivi zidovi, starost zgrade itd.), pa se svi zidovi ne mogu ukloniti
- potrebu dogovaranja projekta i dobivanja dopuštenja za izmjene plana stana dostupne u ZTI. Proces je vrlo dug i iznimno birokratski, plus povezan je s opipljivim troškovima koji nemaju nikakve veze s izgradnjom.
Mala dvorana u kombinaciji s kuhinjom
Dnevni boravak s prekrasnim interijerom
Osim toga, nedostatak mogućnosti preuređenja s kombinacijom soba je to što su istovremeno stanovnici lišeni čak i malog, ali vlastitog privatnog prostora, što je posebno osjetljivo za obitelji s djecom..
Postoji mnogo načina za vizualnu transformaciju prostora, oni se mogu kombinirati za veći učinak. Prije svega, to je dobro odabrana shema boja, na primjer, dizajn dvorane od 16 m2. u “Hruščovu” treba biti izrađen u svijetlim bojama – privlače svjetlost, vizualno povećavajući prostor. Istodobno, nedavno dizajneri sve više napuštaju univerzalizam čiste bijele boje – previše je hladno, s vremenom počinje uzrokovati nelagodu. Stoga se prednost daje njegovim nijansama – bjelokosti, “kava s mlijekom” itd. S jedne strane, takve su boje praktičnije, ne prljaju se tako lako, s druge strane, žute nijanse dodat će toplinu prostoriji..
Kako bi interijer dvorane uvijek ostao moderan, uopće nije potrebno slijediti trendi trendove, mnogo je racionalnije odabrati određeni stil
Prekrasan interijer dvorane u eko stilu
Savjet! Kako okolina ne bi postala previše blijeda, potrebno joj je dodati jedan ili dva svijetla akcenta – to mogu biti šareni jastuci ili prekrivač, slika ili elegantna vaza.
Stropovi u hodniku
Za vizualno dodavanje visine stropu, njihova boja trebala bi biti jedna ili dvije nijanse svjetlije od zidova. U maloj dvorani ne smiju se postavljati složene strukture na više razina; bolje je ograničiti se na ravnomjerno, ravnomjerno obojen strop.
Bijela pozadina u unutrašnjosti bilo koje sobe izgleda dobro zbog učinka na prostoriju
Prostrana dvorana sa spektakularnim stropom
Međutim, čak je i dizajn dvorane 18 m². m. može predvidjeti ugradnju rastezljivih stropova. S jedne strane, strop će fizički pasti u visinu za desetak centimetara, no upotreba sjajnih materijala (zbog zrcalnog efekta) vizualno će značajno podići stropnu liniju. Osim toga, riješit će probleme s osvjetljenjem ugradnjom kompaktnih reflektora po obodu. Kombinacija sjajnog stropa s raspršenim svjetlom ne samo da će vizualno proširiti sobu, već će i izgledati moderno i elegantno. Dodatni učinak – postavljanje rastezljivih stropova poboljšat će zvučnu izolaciju.
Rastegnuti strop u hodniku
Savjet! Kontrastne cijevi oslikane na stropu pomoći će vizualno povećati visinu stropa. Privlačeći pozornost na sebe, istaknut će strop u dodatnoj ravnini. Još jedna točka – ako strop jednostavno ispadne iz vidnog polja, tada se sužava, smanjuje prostor, ali čim pogled pojuri prema stropu, vidno polje se povećava, a s njim – i vizualno dodaje prostor.
U hodniku s velikom površinom možete postaviti spušteni strop
Strop s drvenim gredama u dvorani u stilu potkrovlja
Dizajn tapeta za dvoranu
Izbor tapeta za dvoranu ovisi o stilu u kojem će soba biti uređena:
- za klasični stil trebat će vam skupe tapete, bogato ukrašene, s pozlatom, slikarstvom, s cvjetnim motivima ili elegantnim uzorkom
- tapete, zadržane u prigušenim prirodnim nijansama s diskretnim ukrasima, prikladne su za stil secesije
- za moderne stilove (minimalizam, high-tech) trebat će vam tapete svijetlih, mekih, pastelnih boja, bez izraženog uzorka
Uspješna kombinacija tapeta i boja za bojanje zidova dvorane
- tapete mliječne, kremaste ili bež nijanse idealne su za interijere u stilu Provence
- teksturirane tapete potrebne su za engleski stil
Svijetle tapete u dvorani u stilu fuzije
Crne tapete u modernom interijeru dvorane
Za malu dvoranu potrebno je odabrati pozadinu s malim uzorkom – veliki uzorci doslovno “proždiru” prostor. Blago podignite strop i tapete s okomitim prugama.
Savjet! Što je soba manja, manje opterećenje u smislu ukrasa trebalo bi pasti na zidove..
Prilikom uređenja male sobe izbjegavajte nepotreban dekor.
Namještaj za hodnike: kompaktan, funkcionalan, udoban
Odabir namještaja za hodnik u stanu uklanja sve nepotrebno, doziranje veličina, oblika i broja predmeta. Početna točka bit će funkcionalna namjena hodnika – kuhinjska dvorana zahtijevat će ugradnju stola i dostupnost dovoljnog broja sjedećih mjesta, a modularni tapecirani namještaj čija se konfiguracija može lako mijenjati vrlo je prikladan za susret s prijateljima. Koristite lagane, srednje i mobilne predmete, višenamjenski transformirani namještaj. Za malu sobu bolje je koristiti namještaj svijetlih boja i zaobljenog oblika – manje zagušuju prostor..
Mali dnevni boravak u stanu s veličanstvenim interijerom
Ogromni ugrađeni ormar u unutrašnjosti hodnika
Ako soba ima niše, bit će savršeno mjesto za ugradnju ormara – to će vam pomoći popuniti problematična područja. Istodobno, u potpunosti iskoristite raspoloživi prostor odabirom ormara do samog stropa – u gornjem dijelu bit će moguće pohraniti stvari koje još ne koristite. Ugradite zrcalna vrata – to će vizualno proširiti granice prostorije.
Ormar s zrcalnim vratima vizualno će povećati veličinu hodnika
Umjesto tradicionalnog seta “sofa + dvije fotelje”, kupite sklopivu dvosjed (trosjed) i nekoliko otomana – lako se premještaju, osim toga mogu poslužiti kao dodatna mjesta za odlaganje. Kutna garnitura može djelovati kao mjesto za spavanje (posteljina se može pohraniti unutar nje), dok sam kutak ispunjava samim sobom – mjesto koje je prilično teško ukrasiti. Pomoću držača montirajte televizor na zid, eliminirajući potrebu za pronalaženjem mjesta za TV postolje.
Modularni kauč dobra je opcija za malu sobu
Kompaktan raspored namještaja u maloj hali
Izvorni izlaz za malu dvoranu bit će ugradnja staklenog (ili izdržljivog prozirnog plastičnog) namještaja. Zbog činjenice da pogled neometano “prodire” u takav namještaj, čini se da se otapa u prostoru, a da ne zatrpava prostor. Osim toga, omogućuje slobodan prolaz sunčevih zraka, čineći dvoranu svjetlijom, prostranijom i pokretnijom..
Savjet! Raspored namještaja uvelike je određen oblikom prostorije. U četvrtastoj dvorani racionalno je rasporediti komade namještaja uz zidove, ali u produženu dvoranu (pernica) možete postaviti kutni kauč na sredinu sobe – u ovom slučaju njegova će manja strana djelovati kao pregrada, zonira prostor.
Postavljanje radnog područja uz prozor
Rasvjeta u dvorani: opća i lokalna
Čak će i mala soba zahtijevati nekoliko izvora svjetlosti:
- prije svega – glavna rasvjeta, dok je bolje napustiti masivne lustere u korist reflektora
Predsoblje-kuhinja sa reflektorima
- za gledanje televizije, kako vam se oči ne bi umorile, trebat će vam prigušeno prikriveno pozadinsko osvjetljenje
- lokalna rasvjeta – nalazi se u područjima koja se najčešće posjećuju, na primjer, iznad stola, u blizini stolice za čitanje (svijećnjak ili podna lampa), iznad ormarića (reflektor)
Zapanjujuće rješenje za lokalnu rasvjetu
Hodne zavjese
Dizajn zavjesa za dvoranu trebao bi prije svega zadovoljiti opće stilsko rješenje prostorije, a također uzeti u obzir shemu boja i osvjetljenje prostorije. U maloj prostoriji prednost treba dati svjetlosnim zavjesama od mekog, tankog materijala koji odgovaraju boji zidova, a nadopunjene su nježnom, gotovo bestežinskom zavjesom. Bolje je odbiti guste masivne zavjese u korist rimskih zavjesa ili zastora, oni zauzimaju minimum prostora. Ako ispod prozora postoji namještaj, prednost treba dati skraćenim zavjesama (do prozorske daske).
Skladna kombinacija zavjesa i općeg interijera hodnika
Rimske zavjese u unutrašnjosti hodnika
Kamin u unutrašnjosti
Kamin, kao simbol doma, udobnosti i mira, u stanju je radikalno promijeniti unutrašnjost dvorane. S obzirom na činjenicu da suvremeni modeli električnih kamina vrlo točno oponašaju igru vatre i dima, ovaj je element postao moguć za uporabu u dizajnu hodnika u gradskom stanu (osim ukrasnog, igra i ulogu dodatnog izvora grijanja). U ovom slučaju uloga kamina može biti vrlo raznolika:
- u klasičnom stilu najčešće djeluje kao dominantan, stoga se ostatak dizajna razvija na temelju položaja i oblika kamina, često – djeluje kao os simetrije za druge elemente
Kamin u hodniku dodat će osjećaj ugode
- u modernim stilovima kamin je instaliran bez portala, više liči na televizor širokog ekrana pa se koristi jednostavno kao spektakularan detalj interijera
Prostrana dvorana s ukrasnim kaminom
Planira se ugradnja kamina, razvijajući dizajn dvorane od 20 četvornih metara. m u stanu, u dnevnom boravku manje površine, bit će neprikladno – zahtijeva prostor, trebao bi izgledati, ne smije se skrivati namještajem. Stoga je najbolja opcija za namještaj za dvoranu s kaminom mali stolić i niske naslonjače (otomani), istovremeno je bolje postaviti televizor na suprotni zid. Okvir kamina odlično je mjesto za postavljanje pribora – fotografija, figurica, satova itd..
Umjetni kamin u unutrašnjosti hodnika
Ideje za dizajn dvorane u stanu od 16 i 18 m2 – pogledajte video: