A konyhákról készült kis felvételek gyakoriak a régi épületek házaiban. Régen az elsőbbséget a lakóingatlanok száma, és nem a kényelmes elrendezése jelentette. Egy ilyen örökség a mai napig kísérti a Hruscsov és a panelházak tulajdonosait, ahol a konyhai terület részesedése nem haladja meg az 5-6 négyzetmétert. De a felújítás megkezdésekor ne rohanjon a kétségbeesésbe, mert sokféleképpen lehet apró konyhát is kényelmes, stílusos, funkcionális szobává alakítani. Cikkünkben különböző tervezési trükköket osztunk meg, amelyek segítenek ebben a nehéz feladatban..
Hol kezdje el a konyha felújítását?
Mielőtt elkezdené egy kis konyha nagyjavítását, sok árnyalatot kell átgondolnia, vázlatot rajzolnia vagy elkészítenie az Interneten elérhető speciális tervek közül (például egy BPlanner konyhai tervező, amely lehetővé teszi az elrendezés megtervezését 15 percen belül).
A tervezési szakaszban ki kell választani a jövő színpalettáját, befejező anyagait és pontos számításokat kell végezni. Fontos szakasz a bútorok kiválasztása. Egy kis konyha a legszükségesebb tárgyak felszerelését igényli, hogy a lehető legtöbb helyet hagyja, ezért azonnal döntse el, mit utasíthat el.
Jó megoldás lehet a bútorok átalakítása, valamint az, amely elrejti a különféle konyhai eszközöket a belekben, és csak gyönyörű, tiszta homlokzatokat láthat (láthat bővebben a kis konyha bútorválasztásáról).
A hely növelése érdekében a partíció szétszerelésével kombinálhatja a konyhát a következő szobával. Néha nem teljesen lebontják, hanem csak részben, az alsó részt bárpulttá vagy étkezőasztallá alakítva. Mindenesetre egy ilyen átalakítás eredményeként további négyzetmétert kap..
A javítás megkezdése előtt meg kell szabadulnia a régi befejezéstől, tegye rendbe a csöveket és az elektromos vezetékeket (jobb, ha teljesen kicseréli őket, hogy elkerülje a kellemetlen “meglepetéseket”).
Színes megoldások egy kis konyhához
Bármilyen kis hely tágasabbnak tűnik világos környezetben. A konyhában a fehér, bézs, kék, világos zöld, hamu árnyalatok kiválóak lesznek. Jobb, ha hideg tónusokat választ, és melegebb részletes árnyalatokkal egészíti ki őket..
A homlokzatok és az egyes elemek sárga és narancssárga színei vidámabbá teszik a kis konyha belsejét. A zöld paletta harmónia és nyugalom jegyzeteit hozza, közelebb hozza az embereket a természethez. A világosszürke faldísz ideális vászon lesz, amely bármilyen színösszeállítással kiegészíthető. Ez a szín most a legnépszerűbb, de színes fröccsenések nélkül kétségbeesést és ingerlékenységet okozhat. Ha kedveli a vidám, színes dizájnt, hígítsa fehér festékkel, ami fényvisszaverődést kölcsönöz..
Ne feledje, hogy a befejező anyagok segítségével könnyedén beállíthatja a teret egyik vagy másik irányba. A magas függőleges darabok vizuálisan magasabbra teszik a konyhát. Nem szükséges csíkos tapétát ragasztani – lehet különböző mintázatú, de függőlegesen elhelyezve. Ugyanezt a technikát használják a falak bővítésére, de csak a minták találhatók a vízszintes síkban. Az egyik fal sötét színű díszítése lehetővé teszi, hogy kissé “elválassza” azt, hogy a kívánt ékezet legyen. Leggyakrabban ez a kialakítás megtalálható az étkezőben vagy a munkafalon..
Ne vásároljon tapétát egy kis konyhához, nagy rajzokkal, amelyek szűkítik a falakat. Ha egyáltalán nem tetszik a monokromatikus dizájn, használjon kis betűs vásznat, kombinálja az anyagokat, azok textúráját és árnyalatait. Egy másik technika, amely lehetővé teszi a tér vizuális növelését, a falak vízszintes elválasztása: a fal sötét alja átmegy egy világosabb tetőbe, amely végül összeolvad a fehér mennyezettel.
Felületek és anyagok
A befejező anyagok választéka ma egyszerűen hatalmas, de figyelmet kell fordítani nemcsak az adott anyag esztétikai vonzerejére, hanem arra is, hogy képes ellenállni a magas páratartalomnak és a különleges hőmérsékleti viszonyoknak. Vegye figyelembe azt a tényt is, hogy az ételeket minden nap a konyhában készítik, és a felületek érzékenyek a különböző szennyeződésekre, ezért fel kell őket készíteni az állandó tisztításra..
Padló
Egy kis konyha padlójának színét saját belátása szerint választhatja ki – kis méretei ellenére itt még a fekete kialakítás is megfelelő. A tér bővítéséhez a befejező anyagot átlós minta formájában helyezheti el, amelyet gyakran kerámia burkolólapokkal és laminátummal használnak..
Egy 4-5 négyzetméteres konyhában valószínűleg nem lesz lehetséges különböző felületek kombinálása, mint a tágas konyhákban-nappalikban, de választhat egy drágább és jó minőségű befejezést például egy önterülő padló, amelynek költsége meglehetősen megfizethető lesz a kis felvételek miatt.
Falak
A fal díszítése egy kis konyhában a felújítás legfontosabb szakasza. Kezdetben a felületeket óvatosan kell kiegyenlíteni, mivel a gipszkarton burkolat ebben az esetben nem releváns – ellopja az amúgy is kicsi tér rését. A falak festhetők akril, vízbázisú festékekkel, mosható tapétával ragasztva, dekoratív vakolattal kezelve. Érdekes modern lehetőség a PVC panelek – az anyagnak számos értelmezése van, beleértve a téglafalakat, kő- vagy fa burkolatot utánzó modelleket.
Különös figyelmet fordítanak a munkaterület falára, amelyet köténynek neveznek, mivel ez van kitéve a különböző tényezők legagresszívabb hatásainak. Ugyanakkor egy kis konyha köténye az egyetlen teljes értékű díszítő elem, amely változatosságot hoz a monotóniába. Monokrómává tehető műanyag panelek, bőrök, csempék segítségével, vagy érdekesebb változatokban. A munkaterület kialakítása mozaikokkal, dekoratív kővel, fotónyomtatással megnyúzott panelekkel, fehér téglafalakat vagy természetes kőket utánzó panelekkel néz ki..
Mennyezet
Egy kis konyha mennyezetéhez az optimális szín a fehér, különféle árnyalatait is használják. Nem ajánlott élénk színeket használni, még azokat sem, amelyek összhangban vannak a befejezéssel, mivel vizuálisan a mennyezet sokkal alacsonyabbnak tűnik. A felület festhető vagy nyújtható. A konyhához jobb fényes felületet választani, amely tökéletesen tükrözi a fényt és könnyen tisztítható..
Egy másik divatos lehetőség a gipszkarton mennyezet. Lehet egy- vagy többszintű (egy kis helyiségben jobb, ha nem épít két szintnél többet). Az egyes gipszkarton elemek felhasználhatók a konyha bizonyos területeinek legyőzésére, például körvonalak készítésére az étkezőasztal vagy a munkafelület felett.
Bútor egy kis konyhához
Bármely konyha berendezésének fő eleme egy készlet, amely különféle tárolórendszereket, munkalapot, mosogatógépet és főzőlapot tud elhelyezni. A választáskor érdemes figyelembe venni a konyha alakját – ha négyzet alakú, akkor a szögletes kialakítás lesz a legjobb megoldás. Egy téglalap alakú kis konyha esetében két fő lehetőség van: tágas sarokgarnitúra vagy meglehetősen kompakt lineáris készlet – itt érdemes felmérni bizonyos szekrények szükségességét, kezdve a háztartások számától.
Az étkező számára jobb, ha ablakülést választ, lehetőleg sarokrészben. Alternatív megoldásként fontolja meg az összecsukható asztal- és székmodelleket, az ablakpárkány segítségével étkezőt vagy munkalapot szervezhet. Fényes, üveghomlokzatok, nyitott polcok, világos színek segítenek a tér szellősebbé és világosabbá tételében..
Világítás és dekoráció
Annak érdekében, hogy egy kis méretű konyha mindig friss és tágas legyen, kiváló minőségű világítást kell rendeznie. Egy kis helyiségben nem szabad függesztett csillárokat felszerelni – jobb, ha előnyben részesítjük az ügyes lámpákat, például mennyezeti eszközöket, spotlámpákat, foltokat. Néha egy kiegészítő világítótestet szerelnek fel az étkezőasztal fölé, ezzel hangsúlyozva ezt a területet. Az asztallap feletti kiegészítő megvilágítás sem zavarja..
A kis konyha fő dekorációja olyan részletek, mint a kötény az eredeti kivitelben, tapéta az étkezőben, textíliák (asztalterítők, függönyök), gyönyörű ételek és különféle díszítő elemek, amelyeket a szoba stílusának megfelelően választottak ki.
Belső stílus kiválasztása
A stílusválasztás kizárólag a lakástulajdonosok személyes preferenciáitól függ. Ne feledje, hogy a javításokat több mint egy évig végzik, ezért ki kell választania a háztartás minden tagjának legmegfelelőbb irányt. Ne törekedjen a divatra – ez megváltoztatható, jobb, ha a szépség és a kényelem személyes megértése alapján dönt..
Kis konyha a minimalizmus stílusában
A minimalista irányt választva rendezett, rendezett környezetet kap, ahol a szigor és az egyszerűség uralkodik, kombinálva az egyes belső elemek funkcionalitásával. Fehér, szürke, bézs tónusok, zárt, fényes homlokzatok egymásba fonása, fejhallgató beépített háztartási készülékekkel, a dekoráció és a textíliák szinte teljes hiánya – mi lehet jobb egy kis konyha számára?
Kis konyha klasszikus stílusban
A modern dizájnban a klasszikus belső tér a régi hagyományok és a divatirányzatok kombinációja. Vannak természetes anyagok, fából készült bútorok, amelyek apró faragási elemekkel, aranyozással, virágmintákkal, fényűző, kényelmes étkezőszékek, csillár, mint a tekintélyes klasszikus egyik fő tulajdonsága.
Ugyanakkor a modern háztartási technológiák, a feszített fényes mennyezet és a reflektorok teljes összhangban vannak a helyzettel. A színpaletta változatlan marad, különféle pasztellszíneket, lehetőleg tejszerű, bézs és fehér színt jelent.
Kis konyha Provence stílusban
Egy kis, provence -i stílusú konyha kialakításának díszítéséhez olyan részletekre kell gondolnia, mint: antik fabútorok nyitott vagy üvegezett szekrényekkel, amelyek gyönyörű kerámia edényeket mutatnak, a befejező anyagok világos színei, esetleg virágos, növényi nyomatokkal, intelligens textíliákkal és jó megvilágítással . Különféle dekorációs elemek találnak itt menedéket, köztük kézzel készített, aranyos csokrok és virágcserepek, tematikus órák, fotók és tájképek..
Kis konyha tetőtéri stílusban
Bár az ipari irányzat tágas helyiségek kialakítását vonja maga után, a befejező anyagok hozzáértő kombinációjával könnyen adaptálható egy kis konyhához. A téglafalak kombinálhatók vakolt felületek világos tónusával, nagyszámú világítótesttel, a dekoráció hiányával és a meleg bútorokkal segítenek vizuálisan növelni a teret. A gyár helyiségeinek bármely eleme – nyitott kommunikáció, elektromos vezetékek, durva redőnyök az ablakokon – a belső tér “fénypontjává” válnak..
Öko stílusú kis konyha
Ha úgy dönt, hogy kis konyháját természetes oázismá alakítja, ügyeljen a természetes anyagokra, amelyek nélkülözhetetlen elemei az öko-stílusú belső térnek. Fa, kő (modern körülmények között megengedett, hogy más anyagokkal utánozzák őket), üveg, természetes szövetek – mindez csodálatos harmóniát teremt a szem számára kellemes bézs és zöld tónusokkal körülvéve. Díszítésként és kiegészítőként természetes növényeket, virágfestményeket, csecsebecséket használnak..
Egy kis konyha belső kialakítása – fotó
Összefoglalva, meghívjuk Önt, hogy tekintse meg nagyszerű fényképválasztékunkat, amely sok inspiráló példát tartalmaz a kis konyha kialakítására. Boldog megtekintést!