Posljednjih godina avangardni potkrovlje steklo je ogromnu popularnost među stanovnicima velikih gradova. Kombinacija prostranosti i funkcionalnosti svojstvena ovom stilu pruža ugodan urbani život. U ovom ćemo vam članku pokazati kako dodati značajke potkrovlja u običnu kuhinju..
Glavne značajke stila potkrovlja
U početku su se potkrovlja (engleski “tavan”) nazivali tavanskim prostorijama iznad tvornice i tvorničkim radionicama. Prve takve sobe odabrali su siromašni umjetnici, glazbenici i književnici koji si nisu mogli priuštiti pravi smještaj. No, vremena su se promijenila, pa sada, nakon pola stoljeća, stanove u potkrovlju u bivšim industrijskim zgradama kupuju najbogatiji ljudi, a ovaj smjer dizajna smatra se elitnim i boemskim..
S obzirom na vrlo neobičnu povijest svog izgleda, stil potkrovlja lako je razlikovati od svih svojih “konkurenata”. Dovoljno je zamisliti postavljanje napuštene tvornice s golim zidovima, gredama, potpornim stupovima, neomaskiranim cijevima i žicama i jednostavnim betonskim podom. Samo bi se umjesto radnih stolova u ovom mračnom interijeru trebali pojaviti jednostavni utilitarni predmeti ljudskog života: kauč, stol, ormar i par nadrealnih slika.
U potkrovlju uvijek ima puno metala; od ukrasa prevladavaju cigla, beton i ostarjelo drvo. Bivši nestambeni prostori odlikuju se visokim stropovima, ogromnim prozorima kroz koje ulazi puno prirodnog svjetla i velikim vratima. Sve se ovo, na ovaj ili onaj način, odražava u stilu potkrovlja, ali njegova glavna značajka je maksimalni slobodni prostor. Možda je upravo zbog lake otvorenosti ova opcija dizajna toliko popularna među stanovnicima grada koji su umorni od gužve..
Boje kuhinje u stilu potkrovlja
Prije uređenja kuhinje važno je odrediti paletu nijansi koje će se koristiti. Za stil potkrovlja najčešće se odabire akromatska ljestvica, prošarana teksturama hrđe, crvene opeke, drva.
Bijela kuhinja
Čista snježna snijega dat će vašoj kuhinji svjež i uredan izgled. Ovom bojom možete u potpunosti ili djelomično obojiti fasade slušalica, radne površine, namještaj u blagovaonici..
Na zidovima se često nalazi zidanje (ili imitacija) silikatnih opeka, ponekad s bijelinom na vrhu. Stropovi u potkrovljima gotovo su uvijek bijeli, što ih čini vizualno višim. U malim sobama ima smisla koristiti ovu boju za ukrašavanje poda..
Siva kuhinja
Metal je najprirodnije okruženje za industrijski interijer. Sve nijanse sive, od zrcalnog poliranog čelika do tamno mat grafita, prikladne su za potkrovlje. Zbog neutralnosti ove boje, može se miješati u bilo kojem omjeru i nanositi na bilo koju površinu..
Crna kuhinja
Crni ugljen, koji se treba štedljivo koristiti u drugim interijerima, organski se i lako percipira u potkrovlju. Idealan je za velike prostore, čineći ih kompletnim. Tamni namještaj, uređaji, zatamnjena stakla savršeno će nadopuniti ovaj pomalo brutalni dizajn kuhinje.
Boja drveta
Karakteristična značajka unutarnjeg uređenja potkrovlja je stari namještaj od punog drveta, iste stropne grede, a ponekad i daska. Nelakirane kuhinjske fronte, kao i drugi elementi s karakterističnim uzorkom rezanja drva, pretvorit će hladni industrijski interijer u ugodan i domaći..
Smeđa kuhinja
Oker smeđa boja pečene gline bitan je atribut zidova od opeke. U starim zgradama, gdje je svaki pravokutnik ručno nastao prije više od stotinu godina, zidanje se namjerno oslobađa od žbuke kako bi se vidio njegov izvorni izgled u punom sjaju..
Kuhinjski materijali i završna obrada
U dvadesetom stoljeću, kao, uostalom, i sada, proizvodni pogoni nisu bili osobito sofisticirani. Brzo podignuti zidovi, ekonomični podovi, podovi bez tragova, nešto namještaja – sve je to stvoreno ne radi ljepote ili udobnosti, već s jedinom svrhom da se osiguraju radni uvjeti. I premda su prirodni materijali, koji su prije bili dostupni, sada cijenjeni mnogo više – uvijek ih se može zamijeniti nekom vrstom građevinskih noviteta..
Kat
Klasici stila potkrovlja su betonski podovi, koji su bili prisutni u radionicama, te neutralni čvrsti parket, lakiran ili obojen emajlom. No postoje i druge varijacije..
Tako se kuhinjski pod može položiti pločicama ili porculanskim kamenom ispod sivog kamena; položiti linoleum; urediti samonivelirajući pod. Nepoželjno je koristiti laminat u zoni za kuhanje jer ne podnosi učinke vlage i deformira se.
U malim kuhinjama u potkrovlju pod je najbolje izvesti u svijetloj sjeni – bijeloj, čeličnoj, sa sjajnom ujednačenom površinom. Parket postavljen okomito na prozor vizualno će rastegnuti prostoriju.
Zidovi
Na spomen industrijskog dizajna prvi će se pojaviti potpuno goli zidovi od opeke (crvena, bijela, siva, crna), usitnjenog kamena ili betona. Ne moraju biti stvarni – imitacija je u redu. To se može učiniti teksturiranim keramičkim pločicama, ukrasnim kamenim furnirima, plastičnim pločama ili vinil tapetama..
Inovativna ideja za kuhinju u stilu potkrovlja je boja od škriljevca. Nakon toga dobivate crni mat zid, sličan ploči. Na njemu je lako crtati kredom, pisati bilješke, recepte, sastavljati popise proizvoda i jelovnika. Takva površina izgleda vrlo elegantno, osim toga, brzo se čisti vlažnom spužvom od kreativnosti iz prošlosti, a kreda od pribora ne ostavlja ogrebotine na boji.
Strop
U kuhinji u stilu potkrovlja možete potpuno zaboraviti završiti strop! Betonske podne ploče savršeno se uklapaju u cjelokupni dizajn. Ako visina prostorije dopušta, mogu se nadopuniti drvenim gredama, metalnim sandukom, cijevima za gašenje požara i ventilacijom.
U malim kuhinjama bolje je poravnati strop, pobijeliti ili rastegnuti bijeli PVC film.
Tekstil
U industrijskom interijeru tekstil praktički nema. U krajnjem slučaju, prozori se noću zatvaraju svijetlim bijelim, smeđim ili bež zavjesama. Također, povremeno se koriste okomite zavjese (podići će visinu kuhinje), rolo ili rimske zavjese.
Namještaj i aparati za kuhinju u stilu potkrovlja
Budući da slobodni prostor igra glavnu ulogu u potkrovlju, namještaj bi trebao biti što lakši i gotovo nevidljiv. U velikim sobama neće biti teško urediti stvari, a izbor tekstura je širi, ali pri uređenju male kuhinje morat ćete slijediti neka pravila kako biste je vizualno proširili.
Kuhinjski set
Kuhinjski setovi u industrijskom stilu obično su dostupni u dvije vrste – ravni i kutni. Ako je potrebno, možete naručiti individualni dizajn, uzimajući u obzir arhitektonske značajke prostorije (niše, prozori, izbočine).
Fasade mogu biti izrađene kao grubo obrađeno drvo, prekriveno emajlom neutralne boje ili laminiranim filmom nalik metalu. Zanimljiv završetak je kameni furnir – stijena debljine 1 mm na fleksibilnoj podlozi koja izgleda kao prava stijena.
Za malu kuhinju bolje je odabrati lagani model slušalica bez ručki i istaknutih ulomaka, s visinom do stropa.
Zona večere
Za blagovaonicu u kuhinji u stilu potkrovlja prikladan je jednostavan i kompaktan namještaj. Na primjer, stolice od kristalne žice, tanke metalne noge u obliku slova A, drveni, metalni ili stakleni stol s postoljima paralelopipeda.
U maloj prostoriji mogu se zamijeniti uskom pregradom i visokim stolcima.
Sustavi za pohranu
Za razliku od većine drugih stilova, prostrano potkrovlje omogućuje otvorene police, police ili kuke. Ovo je prikladno na svoj način, jer odmah možete vidjeti gdje se sve nalazi..
Ako je kuhinja mala, pribor i proizvode bolje je sakriti iza vrata slušalica. Za spremanje raznih sitnica u nju, vrijedno je osigurati ladice, sklopive i sklopive konstrukcije, kutne, rotirajuće police, rešetke i magnete. Tehnika se može ostaviti na vidiku, ali preporučljivo je pokupiti je u istom stilu..
Hladnjak
Vrhunac interijera kuhinje u stilu potkrovlja može biti crveni retro hladnjak sa zaobljenim uglovima. Djelovat će kao svijetli naglasak, ističući se na akromatskoj podlozi. A za opušteniji izgled, moderni model s čeličnom površinom bit će prikladan..
Dekor i pribor
Stil potkrovlja ne zahtijeva posebne ukrase, ali kako bi kuhinja bila ugodnija, možete objesiti zidni sat i nekoliko slika suvremenih umjetnika (ili naslikanih vlastitom rukom), napraviti natpise na površini škriljevca, posložiti male sobne biljke, elegantna jela i zanimljive ploče za rezanje hrane.
Slobodni dio zida prikladan je za neobičan stalak u obliku savijene cijevi. Dobar dodatak mogu učiniti različiti starinski predmeti – okrugla budilica, petrolejka itd..
Pravilno osvjetljenje u kuhinji
U stilu potkrovlja koriste se jednostavne vrste rasvjete – kao u vrijeme kada se tek pojavila električna energija. Viseće svjetiljke u crnim utičnicama i bez sjenila (jedna po jedna ili u skupinama); metalni crni, crveni ili čelični lusteri u obliku stolnih svjetiljki; diodne svjetiljke na malim nosačima; reflektori i svjetiljke na tronošcima – dovoljno širok izbor koji osigurava potrebnu svjetlinu u kuhinji u mraku.
Kuhinje u stilu potkrovlja – fotografija
U odabiru u nastavku prikupili smo fotografije najboljih dizajnerskih rješenja za kuhinje u stilu potkrovlja. Ove će vam slike pomoći pronaći zanimljive ideje za obnovu, vidjeti kako izgledaju različite vrste završnih obrada, odlučiti o izboru namještaja i drugih predmeta interijera..
Dizajn male kuhinje (Hruščov) u stilu potkrovlja
Dizajn kuhinje-dnevnog boravka u stilu potkrovlja
Dizajn kutne kuhinje u stilu potkrovlja
Kuhinjska pregača u stilu potkrovlja