Menu
empireslayer.org
  • Home
  • Decorazione
  • Salute
  • Ideas de decoración
  • Stile di vita
  • Arquitectura
empireslayer.org

Canna (90 fotografija): vrste i njega

Canna (90 fotografija): vrste i njega

Canna je jedinstvena ukrasna biljka koja izgleda luksuzno i ​​prije cvatnje zbog originalnosti boje velikog sjajnog lišća. Dostižući 80 cm duljine, imaju bogatu paletu nijansi u rasponu od zelene do ljubičaste. Još širu raznolikost boja odlikuju asimetrični cvjetovi, slični istodobno egzotičnim orhidejama i ponosnim gladiolama. Bijele, ružičaste, žute, crvene, s rubom ili raznobojnim mrljama – sve izgledaju jednako impresivno kako u skupnim zasadima tako i u pojedinačnim. Razne sorte canna ukrašavaju cvjetnjake, rabatke, mixbordere, balkone i lođe, a veliki se primjerci koriste za formiranje živica.

Glavne vrste

Do danas postoji oko 50 vrsta usjeva i više od 1000 sorti. Također postoji mnogo klasifikacija: sorte i vrste mogu se razlikovati po visini stabljike, boji lišća, pupoljcima, razdoblju cvatnje i drugim karakteristikama. Razmotrit ćemo najpopularnije vrste i sorte uzgojene na osobnim parcelama i u stambenim uvjetima..

Vrt Canna

Ovaj naziv nije dobio pojedinačna biljka, već skupina različitih vrtnih hibrida velikih i malih cvjetova koji se široko koriste u cvjećarstvu. Posebno su popularne takve sorte:

– “Amerika” s ljubičastim cvjetovima promjera 12 cm, cvjeta usred ljeta;

– “Predsjednik” – ima velike cvatove duge do 30 cm, naraste ne više od 1 m;

– “Sunčana ljepota” – s gustim zelenim lišćem i raskošnim cvjetovima žuto -krem boje. Njegova visina doseže 1 m;

– “Clara Buisson” – ima prekrasne narančaste cvjetove s pjegavim laticama i ljubičastim lišćem.

Također, na vrtnim parcelama često možete pronaći predstavnike sorte “German Titov”, koji se ističu ljubičasto-zelenim lišćem i ružičastim cvjetovima. Kultura može uroditi plodom.

Vrt Canna Vrt Canna

Canna indijski

Ova je kultura porijeklom iz zapadne Indije, iako je također dobro rasprostranjena u srednjoj i južnoj Americi. Biljka je prilično visoka – odrasli predstavnici dosežu dva metra visine. Listovi su svijetlozeleni, ponekad s crvenom prugom. Cvjetovi imaju ružičaste i crvene nijanse, sakupljeni u četku. Ova vrsta kana ima dugo razdoblje cvatnje, koje počinje u lipnju i traje do kasne jeseni..

Canna indijski

Canna viseća

Njegovim prirodnim staništem smatraju se močvare i plitke vode morskih obala. Vrsta posebno dobro raste na tlima zasićenim humusom. Pripada zimzelenim biljkama i doseže visinu od 1,2 m. Listovi su mu prilično veliki – široki oko 12 cm i dugi do 60 cm. U usporedbi s njima, cvjetovi su znatno manji, imaju žuto -sivu nijansu. Vrsta se često koristi za uređenje prostora, kao i za sjedenje oko bazena.

Canna viseća

Canna low

Ova vrsta kana ima izduženo ovalno lišće od pola metra jarko zelene boje. Crveno-narančasti cvjetovi, promjera do 10 cm, skupljeni u uredne cvatove.

Canna low

Canna iz Wyominga

Vrlo originalna sorta čija je posebnost očuvanje dekorativnosti brončanog lišća tijekom cijele sezone. Canna Wyoming ima stabljike visoke do 1,5 m sa svijetlo narančastim cvjetovima. Duljina cvatova je 10-12 cm, cvatnja je prilično duga i obilna.

Canna iz Wyominga

Canna konfeti

Sorta je srednje veličine, ali se može pohvaliti ljepotom svojih žuto-kremastih cvjetova sa smećkastim i crvenim mrljama. Takav izvorni šareni izgled pupova u potpunosti objašnjava naziv kulture..

Canna konfeti Canna konfeti

Kanna Richard Wallace

Biljka može narasti i do 1 m. Uzgajivači cvijeća i dizajneri krajolika iznimno je cijene zbog atraktivnih žutih cvjetova s ​​crvenim mrljama i potezima, kao da su kaotično razbacani po cijeloj površini latica. Duljina cvatova doseže 25 cm. Razdoblje cvatnje je početkom srpnja.

Kanna Richard Wallace

Pravilna njega kupaonice

Kao i svaka cvjetnica, kana se treba njegovati. Zdravlje, životni vijek i sjaj cvjetnice ovise o tome koliko će ona biti kvalitetna..

Rasvjeta

Mjesto stanovanja za Gangnam bira se na sunčanim područjima, jer cvijetu treba dobro osvjetljenje. U djelomičnoj sjeni kultura će se također razvijati, posebno aktivno rasti, ali cvatnja može postati oskudna ili potpuno nestati. Mladim sadnicama je potrebno dodatno osvjetljenje prije sadnje u otvoreno tlo..

Njega kupaonice - rasvjeta Njega kupaonice - rasvjeta

Temperatura

Canna se osjeća izvrsno na prosječnoj temperaturi, stoga će raspon od +15 do + 18C biti optimalan za njezin život. No, tijekom klijanja, kad se pojave prvi izdanci, bolje je da temperatura bude nešto viša, unutar uobičajene sobne temperature. Važna točka – canna voli hladnoću, ali ne podnosi propuh koji doprinosi njezinoj bolesti.

Njega kupaonice - temperatura Njega kupaonice - temperatura

Vlažnost

Kultura preferira umjerenu vlažnost, pa se tijekom sušne sezone kana treba prskati, a saksije za domaćinstvo brisati vlažnom krpom. Ako nakon zalijevanja u staklenoj posudi ima viška vode, morate je izliti kako biste izbjegli zalijevanje tla. Na dnu lonca ili rupe obavezno je organizirati drenažu iz pijeska ili ekspandirane gline. Ne smije se dopustiti sušenje tla jer će početi intenzivno isparavanje kroz široko lišće. Neke sorte preferiraju vlažnija tla u blizini vodenih tijela.

Njega kanala - Vlažnost Njega kanala - Vlažnost

Zalijevanje

Canni je potrebno redovito i umjereno zalijevanje prije nego što se pojave izdanci. Obilnije piće biljke potrebno je tijekom razdoblja cvatnje, ali važno je spriječiti zalijevanje i stagnaciju vode, što će dovesti do razvoja gljivičnih bolesti rizoma. Vrste u zatvorenom prostoru zalijevaju se prema potrebi taloženom vodom. Za zalijevanje kanova na osobnoj parceli također je bolje upotrijebiti zagrijanu zagrijanu vodu koja se može unaprijed sakupiti u kantu.

Njega kanala - zalijevanje Njega kanala - zalijevanje

Gnojiva i prihrana

Redovito je potrebno gnojiti i nadopunjavati tlo. Za to se naizmjenično koriste organski i mineralni sastavi. U pravilu, prvo hranjenje treba provesti sastavom koji sadrži dušik, a drugo kalijevo-fosfornim. Unutarnji primjerci gnoje se složenim prelivima za sobne cvjetnice.

Njega kanabisa - gnojiva i prihrana Njega kanabisa - gnojiva i prihrana

Štetočine i bolesti

Canna je otporna na bolesti i štetočine, no određene se opasnosti ipak pojavljuju. Prije svega, govorimo o gljivičnim bolestima, koje se najčešće ne mogu izliječiti, a biljka odumire. Pri visokoj vlažnosti uz istodobno smanjenje temperature može se razviti gljivica koja izaziva bolest “siva trulež”. Na biljci se pojavljuju smeđi segmenti koji su brzo prekriveni sporama koje se mogu prenijeti na susjedne usjeve. Da biste izbjegli bolest, morate se pridržavati pravila njege, sadnje, vremena i doze hranjivih tvari.

Ništa manje opasna nije ni “gljivica hrđe”, koja se aktivira u jako natopljenom tlu. Isprva se na lišću kane pojavljuju smeđe mrlje, zatim se lišće osuši i potpuno otpada. Kao preventivnu mjeru važno je promatrati umjereno zalijevanje..

Virus mozaika krastavca može se prepoznati po nitima na lišću. Zaraženo lišće može otpustiti tvari koje privlače štetočine, pa se bolesna biljka mora odmah ukloniti..

Prijetnja kulturi nisu samo bolesti, već i štetnici, od kojih su sljedeće vrste posebno opasne:

Aphid – odabire mlade izdanke kao mjesto stanovanja, hraneći se vlastitim sokom. Možete ga se riješiti dezinfekcijom vodom sa sapunom;

Paukova grinja – nanosi veliku štetu procesu fotosinteze, također je opasna jer može prenijeti infekcije. Suhi zrak doprinosi njegovom izgledu, stoga je potrebno povećati atmosfersku vlažnost, oprati i poprskati kulturu;

Korice su opasne zbog svoje sposobnosti stvaranja tvari koja izaziva razvoj određene gljivice (čađe). Smiruje se na stražnjoj strani lisnih ploča. Možete ga se riješiti mehaničkom obradom;

Nematode – Oštećuju korijenje kane. Za očuvanje kulture bit će potrebna obrada tla insekticidima.

Puževi koji prenose infekcije također nanose mnogo štete. Kopanje tla i skupljanje korova može pomoći u značajnom smanjenju njihovog broja. Također možete malčirati tlo oko biljke pomoću borovih iglica, piljevine – to će stvoriti pouzdanu prepreku.

Canna - Štetnici i bolesti Canna - Štetnici i bolesti

Kako presaditi kana

Cannes se presađuje u otvoreno tlo u drugoj polovici svibnja, bliže ljetu, kada opasnost od mraza nestaje. Cvjećari imaju jednu tajnu koja im omogućuje bolju prilagodbu biljaka i bujno cvjetanje: potrebno je napraviti svojevrsnu “posteljinu” od svježeg gnoja.

Za početak, iskopa se prilično duboka rupa od pola metra, na čije se dno polaže sloj gnoja oko 20 cm, dajući korijenje toplinu. Zatim je potrebno uliti sloj zemlje iste debljine i tek tada posaditi kanu. Prilikom sadnje potrebno je obilno zalijevanje. Grm je ukapan na dubinu od oko 10 cm. Važno je paziti na udaljenost između grmlja i gredica – trebala bi biti najmanje 50 cm. Prvo cvjetanje može se primijetiti za jedan i pol do dva mjeseca.

Ponekad se kultura presađuje u jesen, mijenjajući svoje stanište s vrtne parcele u zatvorenu saksiju. U tom slučaju, prije presađivanja u prostrani lonac promjera pola metra, potrebno je zemlju tretirati insekticidom kako bi se izbjegao prodor vrtnih štetočina..

Kako presaditi kana Kako presaditi kana

Reprodukcija kod kuće

Kanu možete sami uzgajati na dva načina – sijanjem sjemena ili dijeljenjem postojećeg grma s korijenom. Uzgoj sadnica iz sjemena nosi određeni rizik jer sadnice često pokazuju vidljiva odstupanja od izvorne sorte. Ako je potrebno dobiti određenu sortu s identičnom paletom boja, bolje je koristiti metodu podjele rizoma.

Razmnožavanje sjemenki kana

Cannu sjetva za sadnice počinje u veljači. No ovom procesu prethodi obvezno “tvrdo” tretiranje sjemena – prvo se mora držati na hladnom nekoliko sati, a zatim se preliti kipućom vodom. Pripremljeno sjeme produbljuje se u posudu s tlom i stavlja na svijetlo, toplo mjesto. Za mjesec dana možete očekivati ​​prve izdanke. Krajem ožujka prva berba vrši se u male posude, promjera do 15 cm. Na okućnici se mogu postaviti krajem proljeća, pri čemu se bira mjesto koje je zatvoreno od vjetra i propuha.

Razmnožavanje sjemenki kana Razmnožavanje sjemena kana

Razmnožavanje kana putem dijeljenja rizoma

Ovo je prilično jednostavan i učinkovit način za pridobivanje novih predstavnika vaše omiljene sorte Cannes. U rujnu je potrebno pažljivo ukloniti rizom i prenijeti ga u hladnu prostoriju (podrum). Krajem ožujka korijen se dijeli tako da svaki odsječeni dio ima najmanje dva pupa. Kriške se moraju tretirati ugljenom. Dobivene praznine moraju se poslati u staklenik, posipati zemljom odozgo. S pojavom punopravnog lišća, grmlje se prvo mora staviti u posude, a tek u lipnju može se premjestiti u zemlju.

Razmnožavanje kana putem dijeljenja rizoma Razmnožavanje kana putem dijeljenja rizoma

Canna – fotografija

Uzgajivače cvijeća Cannu stoljećima cijene i široko se koristi u dizajnu krajolika. Njegovo svijetlo cvijeće na pozadini bujnog lišća daje elegantan izgled ovoj biljci, koja zbog svoje dekorativnosti može zauzeti počasno mjesto u središtu bilo kojeg cvjetnog aranžmana, postati ukras balkona, terase, interijera stana. U našoj galeriji fotografija možete se upoznati s različitim vrstama kanova, cijeniti njihovu gracioznu ljepotu i jedinstvenost. Sretno gledanje!

Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija Canna - fotografija

Visit Us On FacebookVisit Us On Twitter
Tweets by IDSvancouver

banner

Recent Posts

  • Letto sommier moderno: cosa puoi sperare?

    Letto sommier moderno: cosa puoi sperare?

  • Il digiuno terapeutico secondo il principio Ekadashi e come ci aiuta la luna

    Il digiuno terapeutico secondo il principio Ekadashi e come ci aiuta la luna

  • Heart Tattoo Ideas – 40 plantillas de inspiración para mujeres y hombres

    Heart Tattoo Ideas – 40 plantillas de inspiración para mujeres y hombres

  • Cabecero de bricolaje: como hacer usted mismo su propio cabecero rústico con puertas viejas

    Cabecero de bricolaje: como hacer usted mismo su propio cabecero rústico con puertas viejas

  • Manipolazioni fotografiche di città in miniatura in tazze

    Manipolazioni fotografiche di città in miniatura in tazze

banner

Related Posts

No related posts.

Random Posts

  • Dizajn kuhinje 12 m2 (+60 fotografija)
  • Destino Canarias: una isla paradisíaca de ensueño para todo tipo de vacacionistas
  • Accessori per la casa insoliti: idee fai-da-te per cuscini con motivi fantastici
  • תקרת גבס במסדרון: 90+ חללי פנים מפוארים לסלון החלומות שלכם
  • Mobiliario de un estudio: consejos para la oficina en casa
  • Megszabadulni a legyektől a lakásban: megelőzés és népi módszerek
  • Camas y armarios para niños inusuales de Holanda
  • Impastare cemento – innovazioni per passione creativa
  • Hornee pasteles pequeños para Pascua: pasteles de Pascua en colores del arco iris
  • Aprender a tejer no es tan difícil como piensas
  • Decoración de Helloween como en una película de Tim Burton
  • 40 idee ispiratrici per un design creativo delle pareti in stile moderno
  • Cortinas rosa: ¡los matices de color más románticos!
  • Letto sommier moderno: cosa puoi sperare?
  • Σχεδιασμός κουζίνας σε μπλε τόνους: Σε ποιο στυλ πρέπει να στραφείτε; 170+ φωτογραφίες απίστευτων εσωτερικών συνδυασμών
  • Biciclette come decorazione estiva – grandi idee per decorazioni e artigianato
  • Hermosos vestidos de verano con estampados de flores están de moda
  • Sombreros de mujer elegantes: ¡encuentra el accesorio perfecto para este verano!
  • Diseño de dormitorio: 20 ejemplos de cómo amueblar un dormitorio exótico
  • פטוניה: שתילה וטיפול (70+ תמונות) – חשיפת סודות מלכת ערוגות הפרחים!