Az Alokazia egzotikus példány, a kelet -ázsiai trópusi erdőkben honos. Joggal ismerik el az egyik legkiválóbb dísznövénynek. Különböző fajok pompás dekorációként szolgálnak a belső terekben, az üvegházakban és az udvarokban, elegáns lombjuknak köszönhetően. Az Alocasia apró virágokkal virágzik, de inkább illatos. Ha otthon termesztik, megköveteli az alapvető gondozási szabályok betartását, amiért kivételes esztétikai örömet okoz tulajdonosainak..
Fő típusok
Ennek a csodálatos egzotikus növénynek körülbelül 80 faja van a világon. Mindegyik sok tekintetben különbözik (méret, levélforma, virágzás stb.), És meglehetősen összetett osztályozással rendelkezik. Tekintsük a szélességi körünkön termesztett alokázia leggyakoribb típusait.
Alocasia nagygyökeres
Ez egy meglehetősen nagy növény, amely természetes kedvező körülmények között akár 3 métert is elérhet. Levelei is lenyűgöző méretűek, akár 90 cm hosszúak és 70 cm szélesek. Lenyűgöző méretei miatt ez a fajta alokázia szerepel a Guinness Rekordok Könyvében, és népi nevén “elefántfül”. Beltéren termesztve nem tudja elérni ezt a méretet, 2 m -re nő. Nagy virágzatban virágzik, elsorvadása után lekerekített, ehetetlen piros gyümölcsök képződnek.
Alocasia szagos
Ez a faj a lágyszárú növények közé tartozik, húsos, bőrszerű levelei akár 80 cm szélesek is lehetnek.A kultúra neve nem véletlen – sajátos aromát képes kibocsátani. Érdemes megjegyezni az alokázia illatának gyógyító tulajdonságait, amelyeknek köszönhetően a faj széles körben elterjedt az orvostudományban Kínában. Ezenkívül a növény minden szegmensét használják, amelyekből olyan készítményeket készítenek, amelyek segítenek megbirkózni a gyomor -bél traktus betegségeivel stb..
Alocasia rézvörös
Az egyik legdekoratívabb típus. Az alokázia leveleinek felső lapjai rézzöld színűek, fémes csillogással kiegészítve, az alsó pedig gazdag lila árnyalatú. A növény sötét skarlátvesszővel rendelkezik. A faj egyik jellemzője a levének toxicitásának nevezhető, feldolgozásakor kesztyűt kell használni. Ezenkívül feltétlenül mosson kezet szappanos vízzel..
Alokazia amazonian
A kompakt kis amazóniai alokázia szárának hossza nem haladja meg a 15 cm -t, így tökéletes a kis belső virágkötészetben való elhelyezéshez is. A levelek – hosszúkásak, körülbelül 40 cm hosszúak, jellegzetes bemetszések vannak az alján és a széleken, valamint fehér csíkok az oldalsó erek mentén.
Az alocasia nagyon eredeti módon virágzik, egy virágzó-fül, amely zöldes vagy rózsaszín fátyollal van borítva, bódító aromájú. Otthon ez a faj nem hoz gyümölcsöt..
Alocasia klobuchkovaya
Közepes méretű faj, magassága eléri a métert. A levelek színe a világostól a kifejező zöldig változik. Ez a dekoratív leveles alokázia jól néz ki üvegházi kompozíciókban. Természetes növekedési területein élelmiszerként és gyógyszerként termesztik. Kínában a tenyészetet kígyócsípésre, tályogra, valamint betegségek, például ízületi gyulladás és reuma kezelésére használják..
Alokazia csiszológép
A fajnak eredeti nyíl alakú levelei vannak. Ugyanakkor a levelek különösen dekoratívak – zöldek, sötét fémes fényes ragyogással, gyönyörűen díszítve világos szélekkel és oldalsó erekkel.
Fekete kordbársony
Ez a fajta alokázia kiváló bársonyos lombozattal büszkélkedhet, kormos bordó fedőlappal, ahol a fénycsíkok kanyargós mintákat képeznek. Sok fajjal ellentétben a kultúra virágozhat a szoba belsejében..
Az alokázia megfelelő gondozása
Az Alokazia különös figyelmet igényel, hogy hosszú ideig megőrizze esztétikai tulajdonságait. Tekintettel arra, hogy a növény a trópusokon őshonos, ügyelni kell arra, hogy megfelelő mikroklímát hozzunk létre számára..
Világítás
Az alokázia esetében előnyös a jó szórt megvilágítás. Fél a közvetlen napsugárzástól, mivel gyakran levelek égési sérüléseit okozzák, amelyek foltokban nyilvánulnak meg. Erre ügyelni kell ültetéskor – ha a tenyészetet nyílt talajba ültetik, akkor délben részleges árnyékra lesz szüksége, és jobb, ha a háztartások lakóit egy szoba hátsó részén helyezik el, ablakokkal keletre vagy nyugatra. Télen kiegészítő világításra van szükség.
Hőfok
Az Alocasia meglehetősen termofil. Az optimális üzemmód a meleg évszakban + 22 … + 27C tartományban ingadozik. Télen ne csökkentse túlságosan a hőmérsékletet, a kultúra + 15 … + 18 ° C -on jól fogja érezni magát, amit egyáltalán nem nehéz otthon biztosítani.
páratartalom
A növény nagyon szereti a mikroklímát, magas, akár 80%-os páratartalommal. Kerti példányoknál a rendszeres öntözés mellett permetezni kell. Zárt helyiségben nehezebb ezt a szintet fenntartani – virágcserepeket telepíthet nedves expandált agyagos edények fölé, hogy a virágcserép ne érintkezzen nedvességgel, különben a gyökérzet rothadni fog. A fűtési szezonban vízzel ellátott tartályt szerelnek fel az alokázia mellé. A kerthez hasonlóan a beltéri növények szisztematikus permetezést igényelnek, és a leveleket nedves szivaccsal is le lehet törölni..
Locsolás
Az alokázia tavaszi-nyári meleg időszakában gyakori bőséges öntözésre van szükség, amely őszre csökken. Meleg időben a növényt öntözni kell, mivel a talaj felső burkolata kiszárad, télen pedig hetente egyszer elegendő. Az öntözést váltakozhatja öntözéssel. Nagyon fontos, hogy ne vigyük túlzásba az ivást, mivel a vizes talaj nagy kárt okozhat a gyökerekben. Az ilyen kellemetlen következmények elkerülése érdekében még az ültetési szakaszban is vastag vízelvezető anyagot kell elhelyezni (például expandált agyag).
Műtrágyák és etetés
A kultúra dekorativitásának fenntartása érdekében meg kell műtrágyázni. A szoba lakói havonta kétszer komplex trágyázást kapnak, magas káliumtartalommal. Az átültetés után az első etetést egy hónap múlva hajtják végre. A vegetációs időszakban és a virágzási időszak végén is meg kell trágyázni az alokázit..
Betegségek és kártevők
Gyakran előfordul, hogy a nem megfelelő gondozás az alokázia betegségének oka. Például a helyiségben nem megfelelően nedves levegő hozzájárul a lap széleinek kiszáradásához és a barna foltok megjelenéséhez. Szinte ugyanúgy megjelenik a leégés a leveleken, amikor a növény hosszú ideig közvetlen napfényben van. A vizes talaj gyökér- vagy szárrothadáshoz vezethet. Ilyen esetekben azonnal gondoskodni kell a megfelelő ellátásról..
A veszélyt olyan betegségek is jelentik, mint:
– Fuzárium, amelynek jelei először rothadó foltok a levélnyílásokon, majd a leveleken, ennek következtében elhalnak. Ebben az esetben le kell vágni az összes sérült részt, beleértve a gyökérzetet is, a törzset nedves mohával kell becsomagolni, és fóliával le kell fedni a növényt. Amikor új gyökerek jelennek meg, új talajba ültetik át;
– Antracnóz, amelyet sárgás szegélyű barna foltok jelennek meg, amelyek idővel kitágulnak. Itt nem nélkülözheti a gombaölő kezelést;
– A lisztharmatot a fehér-sárga vagy fekete foltok jelenléte határozza meg a lombozaton. Fertőzés esetén el kell távolítani a sérült leveleket, gombaölő szerrel kezelni és gondoskodni kell.
Az Alocasia szenvedhet a talajon keresztül belépő rovaroktól vagy a szomszédos növényektől is. A legveszélyesebbek a pikkelyes rovarok, fonálférgek, levéltetvek és takácsatkák. Akkor gyógyulhat meg belőlük, ha a növényt és a talajt rovarölő szerekkel kezeli..
Hogyan kell átültetni az alokáziát
Az átültetést tavasszal hajtják végre. A kapacitásnak magasnak kell lennie, mivel a virág gyökerei befelé nyúlnak. A talajkeverékhez folyékony homokot, kérget vagy kókuszpelyhet kell hozzáadni, hogy lazább legyen. Az edény alján vízelvezetést kell fektetni, amelynek rétege a magasság egyharmada lehet. Az Alocasia -t egy edénybe kell tenni, meg kell szórni talajjal, enyhén le kell tömíteni és bőségesen kell öntözni. Ezt követi a szokásos ápolás.
Reprodukció otthon
Meglehetősen sok módja van az alokázia szaporításának: magvak ültetésével, osztással, levelekkel, dugványokkal vagy gyökérgyermekekkel. A választás nagymértékben függ az adott növény típusától. Függetlenül attól, hogy ez pontosan hogyan fog történni, számos szabály vonatkozik a folyamatokra, nevezetesen:
– Az ültető edény alját vízelvezetővel kell lefedni, beleértve a zúzott szenet, a törött téglát;
– A növények fejlődéséhez szükséges talaj legyen könnyű, alacsony savtartalmú;
– Az ültetéshez szükséges talajt fertőtleníteni kell;
– A csemetéknek rendszeresen meg kell nedvesíteniük a talajt;
– Bármilyen ültetési anyagot, kivéve a magokat, szénnel kell vágni;
– A gyökerek kialakulásának felgyorsítása érdekében a gyermekeket, a dugványokat és a leveleket először oldat-stimuláló gyökérzetbe kell áztatni.
A szaporodási folyamat megkezdésének legjobb időpontját a tavasznak tekintik, amikor bármely növény eléri a legnagyobb biológiai aktivitást, de ha szükséges, nyáron vagy ősszel is elkezdheti..
Az alokázia reprodukciója magvak segítségével
Ezt a módszert sokkal ritkábban használják, és azzal magyarázható, hogy a magokat csak akkor kell vetni, amikor a bogyókban vannak – nedves héjak. De mivel a lakások és házak körülményei között az alokázia meglehetősen ritkán virágzik, nehéz anyagot szerezni.
Ha ennek ellenére vannak magvak, azokat az előkészített talaj felületére kell helyezni, és mélyre merítés nélkül kissé tömöríteni kell. Ezután az ágyat spray -palack segítségével megnedvesítik, és műanyaggal vagy üveggel borítják. A vetést naponta szellőztetik és nedvesítik.
Két -három hét múlva megjelennek az első hajtások. Az állandó lakóhelyre történő átültetést pár teljes levél megjelenésével hajtják végre.
Az alokázia reprodukciója levelekkel és dugványokkal
A lombhullató módszerrel vágjon le egy fiatal levelet, szárítsa meg egy kicsit, majd újabb apró vágás után tegye egy edénybe talajjal. Ebben a szakaszban üvegházi körülményeket kell teremteni, ahol a páratartalom és a hőmérséklet megmarad, ezért az ültetést üvegedény vagy műanyag palack borítja..
Minden nap fel kell emelni a burkolatot, hogy szellőztesse az üvegházat és nedvesítse meg a talajt. A második levél kitörésével a borítást eltávolítják, és a fiatal növényt a szokásos gondozásban részesítik.
Az oltás folyamata teljesen azonos módon történik..
Az alokázia reprodukciója a rizóma felosztásával
Tavasszal az alokázist szaporíthatja a gyökér megosztásával. Ehhez a virágot óvatosan el kell távolítani az edényből, öblítse le a rizómát, felszabadítva a felesleges talajtól. A metszést éles késsel végezzük, hogy legalább egy hajtás maradjon minden szegmensen. A vágási helyeket szénnel megszórják. Az előkészített anyagot külön cserépbe ültetik..
Az alokázia reprodukciója gyermekeknél
A bazális gumókat a legjobb anyagnak ismerik el. Óvatosan eltávolítják őket a növénytranszplantáció során, keskeny, de mély tartályba helyezik (kényelmes műanyag csészét használni, amelynek falain keresztül megfigyelheti a rizóma fejlődését), vízelvezető lyukkal. A gyökeresedés 2,5-3 hónap alatt következik be, majd teljes értékű levelek jelennek meg, a bokor átültethető egy mély tartályba.
Alocasia – fotó
A fotógalériában összegyűjtött, különböző fajokról készült gyönyörű fotók segítenek az alokázia jobb megismerésében. Ez a trópusi látogató csodálatos díszítéssé válik, és a kerteket, termeket, tágas termeket és apartmanokat a trópusok egyedi szellemével tölti meg. Boldog megtekintést!