Sadržaj
- Pogledi. Struktura cvjetova i nijanse
- Celosia. Sadnja i briga o biljci
- Potrebna njega sadnica celoze
- Sadnja sadnica u otvoreno tlo
- Njega biljaka nakon presađivanja
- Razmnožavanje biljaka
- Bolesti i liječenje
To je spektakularno biljka nevjerojatno lijepim cvatovima svojim izgledom osvojit će svaku osobu. Celosia u prijevodu s grčkog znači “vatrena, gori, plamti”. To je istina. Ova biljka, užarena različitim bojama, bit će dostojan ukras za svaki cvjetnjak ili cvjetnjaci.
Cvijet celosije izvana može podsjećati na pijetlov češalj, obojen nevjerojatno svijetlo nijanse. Cvijeće druge vrste slične su perju ptica, mekane na dodir, imaju iste svijetle boje.
Luksuzna celosia bit će izvrstan ukras za vrt
Svaka sorta celosi velika je na svoj način.
Mnogi pjesnici bili su oduševljeni ljepotom ove biljke i nazvali su je “šik frajer”. Svijetla, luksuzna odjeća čini celosia pravom modom koja osvaja srca ljudi!
Rod celosia obuhvaća oko 60 jednogodišnjih i višegodišnjih zeljastih vrsta koje pripadaju obitelji Amaranth. Cvjetovi mogu doseći visinu od gotovo jednog metra. Svaka sorta ima svoju visinu i izuzetan izgled.
Pogledi. Struktura cvjetova i nijanse
Prema obliku cvatova, ove su biljke podijeljene u tri vrste, koje gotovo svi uzgajivači radije uzgajaju:
- češalj;
Ova vrsta celozije toliko je slična kapici ptice – jednako svijetla i lijepa
Celoza žutog češlja
Svijetla, elegantna češljana celuzija u vrtu
- vlatast;
Panikulatna celozija izgleda poput urednih obojenih panikula – izgleda jako lijepo na web mjestu
- šiljaci;
Nježno, lijepo uho od celoze
Svaka vrsta amaranta egzotična je na svoj način, lijepa, ima svoje prednosti..
Češalj Celosia dobio je ovo ime, zahvaljujući svojevrsnom ravnom cvatu, sličnom češlju petla. Cvjetovi u velikim češaljnim cvatovima, imaju svijetle nijanse ružičaste, bordo, naranča i žute boje. Tamnoljubičasti listovi biljke su jajoliki s oštrim krajevima. Ova vrsta celozije zadovoljava jedinstvenim cvjetanjem od druge polovice lipnja do studenog.
Cijele kapice mogu biti različitih boja
Ovaj neobičan cvijet izgleda sjajno u cvjetnim aranžmanima, uključujući vjenčane bukete.
Neke sorte ove vrste:
- “Impresionirati“. Visina mu je 25 cm. Cvatovi su svijetli-Crvena bojanje.
- Raznolikost “Atropurpurea»Veliki ljubičastocrveni cvjetovi i ružičasta stabljika-Zelena boja visina 20 cm.
Bogatstvo dubokih ljubičastih boja privlači pozornost na ovo bujno cvjetanje
- Cvijeće sorte “Imperijalistički»Tamnoljubičasta, točno poput lišća i izbojaka.
- “Coccinea“- postoji vrlo spektakularan svijetlocrveni” kapica “, zeleno lišće.
U izgledu paniculata celosia (pernat) slično metli raznih boja. Biljka ima nekoliko podvrsta, različite po visini. Najviši (1 m) uzgajaju se za izradu buketa, premaleni (40 cm) ukrašavaju travnjaci. Dobro osvijetljen, područja zaštićena od jakih vjetrova, biljka će cvjetati do kasne jeseni.
Svijetli cvat panikulatne celozije
Luksuzna panikulatna celozija u cvjetnjaku
Biljke ove vrste razlikuju se po visini stabljike, boji cvatova, lišća i izdanaka. Celoza koja voli vlagu kod kuće, kao i na otvorenom tlu, treba stalno zalijevanje u isto doba dana.
Neke sorte:
- “Gejša»Uz razne nijanse boja cvatova ima visinu od 20-25 cm.
Nježan bijeli poljubac
- Malo više “Goldfeder“, Visina mu je 30 cm. Svijetložuti cvatovi imaju zlatnu nijansu.
- Zelenkasto-ružičasti izbojci i lišće s ružičastim žilama zanimljive sorte “Feuerfeder»Ukrašeni su jarkocrvenim cvjetovima. Visina biljke 35 cm.
Neobična celoza sa jarko crvenim cvatovima i crvenkastim lišćem
- “Novi izgled“- ova sorta zadivljuje zanimljivom kombinacijom grimiznih cvatova i ljubičasta lišće s metalnim sjajem. Visina ove sorte je 35-40 cm.
Neodoljiva celuzija Novi luk
- Najviši “Golden Flitz»Dostiže visinu od 80 cm. Ima nevjerojatno lijepe narančaste cvatove s pozlatom.
Svijetla, sunčana celozija sorte Golden Flitz
- Raznolikost “Thomsoni Magnifica»Stabljike s lišćem su zelenkasto-ružičaste, a cvjetovi su bordo. Biljka može doseći visinu od 60-80 cm.
Spikelet celosia još uvijek je najmanje popularan na našim geografskim širinama, ali interes za njega već raste i ne čudi – ima ukrasni izgled, jer njegovi cvatovi jako nalikuju pahuljastim šiljacima potpuno različitih boja.
Pahuljasti šiljci celosije postat će prekrasan ukrasni vrtni ukras
Bijela spikelet celosia
Celosia. Sadnja i briga o biljci
Uzgoj celozije omiljena je zabava svih uzgajivača cvijeća. Zato što je cijenjen zbog svoje neopisive ljepote, dugotrajnog cvatnje i vrlo jednostavne njege. Ni nakon cvatnje biljka ne gubi svoj dekorativni učinak. Stabljike, sjajne jarkozelenim, bordo, crvenim i brončanim nijansama, ostaju vrijedan ukras svakog cvjetnjaka.
Sadnja celozije započinje odabirom mjesta i pripremom tla. Mjesto treba biti sunčano i zaštićeno od vjetra. Ova biljka voli blago kiselo i rastresito tlo. Prije sadnje celoze u tlo se mora dodati mala količina humusa..
Celosia voli sunce i ne podnosi propuh
Prekrasan ljubičasti “češalj” od celozije
Šarolika panikulata na cvjetnjaku
Uzgoj celuloze iz sjemena najprikladniji je način razmnožavanja biljke. Sjetva sadnica može se započeti krajem ožujka. Istodobno, sjeme se ne utiskuje u tlo, jednostavno se raspršuje po njegovoj navlaženoj površini i prekriveno je filmom. Za sedam dana trebali bi se pojaviti prvi izdanci.
Potrebna njega sadnica celoze
Samo uz pravilnu njegu sadnica možete postići izvrsne rezultate..
- Krhke mlade biljke treba zaštititi od opeklina sunčevih zraka. Mogu se prekriti novinama ili običnim papirom..
- Sadnice ne podnose suho tlo. Sadnice se preporučuje zalijevati ujutro po lijepom sunčanom vremenu. Zalijevanje se provodi vrlo pažljivo, jer krhko korijenje može trunuti od viška vlage. Kako se to ne bi dogodilo, tlo se redovito otpušta. Također ga možete posuti drvenim pepelom..
Zalijevanje usjeva treba biti dovoljno i umjereno.
Celosia će vam zahvaliti na njezi sa svijetlom dugotrajnom bojom
Kako ne bi oštetili korijenje pri sadnji biljaka na stalno mjesto, prvo se zarone u tresetne čaše.
Ne zaboravite da se sadnice domaće celozije, odnosno uzgojene kod kuće, moraju istaknuti. U tu se svrhu koriste halogene ili fluorescentne svjetiljke za biljke..
Sadnja sadnica u otvoreno tlo
Čak su i slabi mrazevi strašni za mlade biljke cijele biljke. Stoga se uzgojene sadnice u lipnju po lijepom toplom vremenu sade na otvoreno zemljište. Razmak između sadnica visokih sorti trebao bi biti 30 cm, između nisko rastućih sorti – najmanje 15 cm.
Šarena maškara neodoljivih nebesa
Karneval svijetlih “kapica” celosi
Njega biljaka nakon presađivanja
Nakon presađivanja na stalno mjesto, sadnicama je potrebna intenzivna njega. Uz loše zalijevanje, biljke neće stvarati nove cvjetnice. Stoga im je potrebna dovoljna količina vlage, osobito tijekom vrućeg razdoblja. Jednom svakih dvadeset dana biljke zahtijevaju hranjenje posebnim mineralnim gnojivima, koja se mogu izmjenjivati s izmetima ptica..
Celosia se ne smije prehranjivati, inače neće uzgajati cvijeće, već lišće. Biljka ne podnosi niske temperature, najpovoljnija je 23-25 °.
Celosia kod kuće dugo cvjeta, ali prostorija za to mora biti prozračena i mora biti dobro osvijetljena. Kod velikih vrućina biljku je potrebno prskati. Što je veća vlažnost i temperatura zraka, bolje bi trebalo biti osvjetljenje..
Za dobar rast i cvatnju celoze potrebno je redovito zalijevanje i periodična gnojidba.
Slikovito uho celozije
Razmnožavanje biljaka
Razmnožavanje celozije sjetvom sjemena za sadnice najučinkovitija je, provjerena i najprikladnija opcija. Prihvatljiva je i metoda cijepljenja. Ali u ovom slučaju možete prekršiti dekorativni učinak biljke..
Bolesti i liječenje
Na celoziju može utjecati gljivična bolest koja se naziva “crna noga”. To se obično događa s mladim sadnicama. Gljiva prodire u biljku, začepljuje joj posude, čime se zaustavlja slobodan prolaz soka. Bolest možete primijetiti po stabljici koja je pocrnjela u podnožju, žuti i opušta cvjetove..
Celozija nježnih boja
Sjajan cvjetnjak s crvenom panikulatnom celosijom
Kako bi se spriječile bolesti, preporučljivo je sjeme prije sjetve tretirati otopinom mangana, koja se također može koristiti za zalijevanje tla u budućnosti. U slučaju poraza celoze “crne noge”, zahvaćene sadnice uništavaju se bez traga. Tlo se mora olabaviti i posuti vapnom ili pepelom ugljena. Zatim prelijte juhom od kore luka ili otopinom sode.
Uši su također neprijatelji celoze. Za borbu protiv ove bolesti biljka se mora prskati insekticidom..
Uz pravilnu i pravodobnu njegu, celoza će vas oduševiti ludilom svojih boja i ukrasiti vrtnu površinu do kasne jeseni.