Prvi svježi i svijetli proljetni cvjetovi
Možda niti jedna druga biljka ne izaziva toliko emocija kao prvo proljetno cvijeće. Proljeće zadirkuje s prvim uistinu toplim zrakama sunca, prvim odmrznutim mrljama i plašljivim potocima, ali jaglac se pojavio, upravo te male, ali vrlo hrabre biljke govore o konačnom dolasku proljeća.
Sadržaj:
- Visibaba
- Proleski
- Crocuses
- Iridodictium
- Vesennik
- Čemerika
- Muscari
- Anemona
- Jaglac
Posadite jaglace i oni će vas oduševiti svojim bojama nakon hladne zime.
Možda jaglaci ne oduševljavaju posebnim bogatstvom boja ili trajanjem cvatnje, ali gotovo svi su vrlo nezahtjevni za njegu. Važno je samo u jesen odabrati pravo mjesto za sadnju. Jaglaci (lukovičasti i rizomski) preferiraju mjesta s dobrom rasvjetom i vlažnim tlom, ali bez ustajale vode. Ako se gomoljasti jaglac, kako bi zadovoljili cvatnju u proljeće, mora saditi u jesen (s izuzetkom zumbula i preslica), onda se u proljeće može saditi i češljak ili plućnjak.
Savjet! Biljke jaglaca moraju se saditi u društvo s trajnicama, koje će ih zamijeniti nakon cvatnje..
Pogledajmo pobliže koje će cvijeće prvo napuniti vrt cvatnjom nakon hibernacije..
Visibaba
Prekrasna i nježna snježna gusjica
- Drugi naziv je galanthus. Vrlo hladno otporna biljka koja se pojavljuje u vrtu, snijeg se upravo otopio. U proljeće cvjeta jedan od prvih, čak ni mraz ne može uvelike oštetiti cvatnju.
Snježnica, kao i ostale vrste malih lukovica, nije izbirljiva prema tlu, ali preferira rastresito, vlažno, hranjivo tlo, dobro drenirano, sa stajaćom vodom, lukovica odumire. Najbolje mjesto za sadnju je ispod drveća, ispod grmlja, koje u rano proljeće ne stvara gustu hladovinu.
Savjet! Zalijevanje će biti potrebno samo ako je zimi bilo malo snijega, a proljeće je jako suho.
Snježnica je efemeroid, nadzemni dio biljke odumire nakon kratkog vegetacijskog razdoblja. Reproducirati – lukovice za bebe, najbolje razdoblje za presađivanje je srpanj -rujan.
Snježnice ne zahtijevaju posebnu njegu, ali izgledaju vrlo lijepo
Rijetke ružičaste snježnice
Proleski
Još jedno cvijeće koje mnogi povezuju s proljećem, iako se smatra stanovnicima šuma, gdje cvjetajuće šume tvore nebeskoplava jezera na proplancima. No, i ovi će proljetni jaglaci naći svoje mjesto u vrtu – u kamenjarima, alpskim brdima. Plava šuma izgledat će sjajno na travnjaku, među još uvijek golim grmljem i drvećem.
Kod nas je najpoznatiji sibirski grm – cvjeta krajem ožujka, lako ga je prepoznati po prodornim plavim zvonastim cvjetovima. No, sortne vrste su mnogo raznovrsnije – mogu biti bijele, plave, ljubičaste, pa čak i blijedo ružičaste.
Pleski – iste snježne pahulje samo s plavim cvjetovima
More iz šume
Proleski su lukovičaste trajnice, ne-hirovite i neovisne biljke, najbolje mjesto za to će biti krošnja voćnjaka, s rastresitim i dovoljno plodnim tlom. Dobro se razmnožavaju i samosjetvom i dijeljenjem lukovica, mogu udobno rasti desetljećima na istom mjestu. Dovoljno su zimske, ali zima je bolje pokriti mjesto na kojem rastu šakom lišća.
Crocuses
Prekrasni jarkožuti crocuses
Čak i prije nego što se otvore i ispod snijega, crocuses izgledaju sjajno i lijepo
Prvo cvjetaju botaničke vrste (može biti čak i kraj veljače), kasnije – u travnju – brojni hibridi crocusa. Crocuses izgledaju najbolje u grupi – to čini njihove svijetle boje još izražajnijima i uočljivijima. Oboje možete kombinirati različite vrste crocusa i kombinirati ih s drugim jaglacima.
Crocuses izgledaju posebno izražajno na pozadini kamenja, kontrast nježnog cvijeća i strogih gromada izgleda dekorativno, zbog čega je ovo proljetno cvijeće uvijek posađeno u kamenjarima i na stjenovitim brežuljcima. Krikusi također izgledaju sjajno na travnjaku, ali treba imati na umu da će se s košenjem trave moći početi tek nakon što lišće potpuno uvene..
Savjet! Proljetni cvatući presadnici sade se u jesen, dok se podjednako dobro osjećaju i na suncu i u sjeni, ali na osunčanim područjima cvatnja će biti obilnija, a cvjetovi svjetliji. Poput drugih lukovica, preferiraju rastresita i propusna tla, sa stajaćom vodom, žarulje trunu.
Višebojna livada s crocusom
Odlazak je minimalan, nema potrebe godišnje iskopati crocuse za zimu. Osušeni cvjetovi uklanjaju se kako ne bi pokvarili ljepotu kompozicije. Za zimu se mjesto njihovog rasta može malčirati lišćem ili kompostom. Krokusi se, kao i drugi lukovičasti, razmnožavaju kćerinskim procesima-lukovicama-posadivši jednu, nakon 2-3 godine na ovom mjestu pojavit će se njihovo gusto gnijezdo.
Savjet! Ako želite da crocusi rano procvjetaju – posadite ih na najsunčanije mjesto, gdje će se snijeg prvo otopiti.
Iridodictium
Svijetli iridodictium također pripada jaglacima.
Bujni jorgovan iridodictium
Ovi cvjetovi nazivaju se i perunike, cvatu u rano proljeće, čim se snijeg otopi. To su lukovičaste trajnice otporne na mraz, iako po izgledu nalikuju običnim šarenicama. Oni su kratki, ali vrlo privlačni i graciozni, sa svijetlim izvornim bojama (blijedoplavi, ljubičasti, plavi, plavi, ljubičasti, crveni, narančasti) promjera 5 do 7 cm, s otmjenim ukrasom od mrlja i pruga na latice.
Na bilješku! Zbog malog (do 10 cm) rasta savršeni su za stjenovite vrtove, tijekom cvatnje (ožujak-travanj) bit će izvrsno društvo za druge lukovice. Bolje ih je posaditi na travnjak u skupini, u jednoj sadnji bit će previše neupadljivo.
Briga za iridodictium gotovo je isto što i briga za tulipane. Vole lagana, dobro drenirana, hranjiva tla, ali što je najvažnije, jako vole sunce, to je vrlo važno uzeti u obzir pri odabiru mjesta za sadnju. Za ljeto je bolje iskopati lukovice, glavni znak za to je lišće koje je počelo odumirati. Sadi se istovremeno s tulipanima, u ranu jesen. Najbolji način razmnožavanja je vegetativni, jedna odrasla lukovica obično daje 1-2 zamjene.
Vesennik
Sunčano cvijeće u snijegu
- Podrijetlo ovog imena je prijevod s latinskog naziva – Eranthis (Erantis), što znači “proljeće” i “cvijet”.
Često su to prvi proljetni cvjetovi koji čak i nadmašuju snježnice otporne na mraz. Pojedinačni cvjetovi (žuti, u obliku čašice, promjera ne više od 3 cm) ponekad se samo probijaju kroz snijeg, popraćeni ljupkim brončano-zelenim lišćem. Cvatnja traje oko 2 tjedna.
Mali žuti cvjetovi mogu uljepšati vaš vrt
Svijetlo proljeće u suhom prošlogodišnjem lišću
Ove male biljke najbolje je saditi u skupinama – na ovaj način izgledaju mnogo spektakularnije, dok će im dobro društvo praviti rane lukovice – snježnice, crocuses ili iridodictiums..
Savjet! Najbolje mjesto za sadnju je pod listopadnim grmljem ili drvećem, u djelomičnoj sjeni, tlo je lagano, bez kiselina, hranjivo, dovoljno vlažno (stajaća voda i suša su kontraindicirane).
Razmnožavanje – sjemenom, dok cvatnja nastupa tek u trećoj godini nakon sadnje, zatim se dovoljno dobro razmnožava samosjetvom.
Čemerika
Drugi nazivi – “Kristov cvijet” ili “Božićna ruža”, prema legendi, upravo su taj cvijet betlehemski pastiri donijeli na dar novorođenom Isusu. U srednjem vijeku, kukuruz je nužno posađen u blizini kuće, vjerovalo se da štiti od zlih duhova, zla oka i čarobnjaštva.
- Čemarica je zimzelena rizomska višegodišnja biljka koja cvate u rano proljeće, snježne pahuljice i crocuses počinju uživati u cvatnji prije nje, a sama biljka lako podnosi mrazeve do -6C.
Cvijeće može biti vrlo raznoliko – bijelo, bordo, žućkasto sa zelenom nijansom, tamnocrveno, breskve itd..
Čemarika je nježno ružičasta
Čemarica je jedno od najljepših proljetnih cvjetova
Čemerika nije osobito izbirljiva prema tlu, ali bolje je odabrati mjesto s labavim, vlažnim, dobro dreniranim tlom. Preferira djelomičnu sjenu, dobro ju je posaditi ispod stabla jabuke – njezino lišće bit će prirodni malč, koji ne samo da će povećati plodnost tla, već će i čemuri pružiti korisne tvari.
Savjet! Prilikom odabira mjesta za sadnju kukuruza treba imati na umu da biljka vrlo bolno reagira na česte transplantacije, ali dobro raste na jednom mjestu 10 godina.
Čemura se razmnožava sjemenom (cvatnja će nastupiti nakon 3 godine), ali najčešće – dijeljenjem grma.
Muscari
Standardni cvijet muscari ima nijansu plave do bijele
Japanski muscari je ružičast
Drugi nazivi – mišji zumbul ili zmijski luk – gomoljaste su trajnice, vrlo nepretenciozne, ali vrlo brzo rastuće biljke. Može se saditi i na suncu i u djelomičnoj sjeni, ispod grmlja, tlo je dobro propusno za vodu, lukovice ne podnose vlaženje. Cvjetovi od bijele do tamnoplave boje (ovisno o vrsti), sakupljeni u guste cvatove (apikalne ili trnaste) visine do 8 cm.
U ranih vrsta cvatnja počinje u travnju, traje 2-3 tjedna, nakon čega lišće odumire pa se morate pobrinuti za cvijeće koje će ih zamijeniti..
Savjet! Ove su lukovice prilično agresivne, pa ako odlučite samo eksperimentirati, onda ih je bolje posaditi u posebne posude – inače će ih biti vrlo problematično ukloniti s web mjesta..
Anemona
Bijela šumska anemona
Anemona je također prilično svijetao i lijep cvijet
- Drugi naziv je anemona, ali ako govorimo o ranim vrstama, onda je to ljutica ili hrastova drvena anemona.
Štoviše, potonji se često naziva “snježnicom”, kako za rano cvjetanje, tako i za snježnobijeli cvijet. Pupoljci tek počinju bubriti na drveću, a hrastova anemona prekriva prostor čvrstim bijelim tepihom.
Anemona dolazi u različitim bojama
U uvjetima kulture, visina stabljika i veličina cvijeta značajno se povećavaju u hrastovoj anemoni. Cvijet će izgledati lijepo na pozadini žestokih pića i patuljastih žutika, naglašavajući nježnu ljepotu njihovog proljetnog lišća. Da biste posadili anemone, morate pokupiti vlažno, alkalno tlo bogato humusom, ali ne-hirovite anemone dobro se prilagođavaju svim uvjetima.
Savjet! Najbolje vrijeme za razmnožavanje je rano proljeće, provodi se dijeljenjem rizoma. Hrastova anemona biljka je s puzavim rizomom koji se nalazi u gornjem sloju tla, pa je poželjno pokriti je za zimu, inače u jakim mrazima svi cvjetni pupoljci položeni u jesen mogu uginuti.
Jaglac
Jaglac izgleda dobro u stijenama
Jaglac će zbog svojih boja uvijek izgledati svijetlo i prelijevati se
Jaglac se može saditi i na licu mjesta i u posude.
Naš bi pregled bio nepotpun bez ovih prilično nepretencioznih biljaka, koje broje više od 550 vrsta. Prvi od njih cvatu u travnju, ali privlače i činjenicu da je kod nekih vrsta moguće ponovno cvjetanje u ranu jesen. Ranocvjetajuće sorte uključuju proljetni jaglac (ovan) i obični jaglac.
Savjet! Za postizanje bujne cvatnje, odmah nakon otapanja snijega, pri otpuštanju tla, preporučuje se unošenje dušikovih gnojiva, a na početku cvatnje – fosfora.
Dobro drenirano, vlažno tlo pogodno je za sadnju. Prilikom sadnje vrlo je važno uzeti u obzir režim vlage – tlo bi trebalo biti vlažno, ali voda ne smije stagnirati. Najučinkovitiji način razmnožavanja je podjela grma, koja se provodi s početkom mirovanja (početkom lipnja), nakon završetka cvatnje.
Savjet! Za produljenje cvatnje jaglaca potrebno je ukloniti već izblijedjele stabljike kako biljka ne bi trošila rezerve hranjivih tvari za sazrijevanje sjemena..
Svijetlo proljetno cvijeće u vrtu
Mnogi od jaglaca mogu se posaditi i u zemlju na mjestu, i u posude, koje se također mogu koristiti za ukrašavanje vašeg vrta.
Aleja jarkog proljetnog cvijeća