Parni čistač nezamjenjiv je pomoćnik u kući. Savladava prljavštinu i na tepisima i na kamenim podovima, pločicama, laminatu
Ako se pitate kako odabrati parni čistač za svoj dom, onda ste na pravom mjestu. Iz našeg pregleda naučit ćete o tome što je ovaj kućanski aparat, koje su njegove pozitivne i negativne strane, što morate zapamtiti pri odabiru, kao i koje površine možete lako očistiti ovom opremom za čišćenje..
Imate li kod kuće puno ukrasnih jastuka? Jeste li morali podnijeti činjenicu da se vezena stvar od nježne tkanine beznadno pokvarila nakon pranja? Tada vam je potreban kućni parni čistač.
Parni čistač: što je to i čemu služi u kući?
Parni čistač uređaj je za čišćenje i dezinfekciju različitih površina. Prvi parni čistači pojavili su se u bolnicama: uz njihovu pomoć podovi su očišćeni od prljavštine i dezinficirani. Novoproizvedeni uređaj brzo je postao popularan ne samo u zdravstvenom okruženju, već i “među masama”. S vremenom su parni čistači poboljšani, postajući lakši i upravljiviji. Zbog toga su danas visokokvalitetni uređaji za čišćenje za čišćenje..
Ima li djece koja rastu u kući? Tada znate koliko je teško održavati čistoću i sanitarne uvjete svaki dan. Parni čistač u tome će vam biti od velike pomoći.
Ovi kućanski aparati sastoje se od sljedećih elemenata:
- spremnici za vodu (parni kotao);
- mali grijaći element;
- okidač “pištolj”;
- savitljivo crijevo;
- mlaznice različitih konfiguracija.
Trokutasta mlaznica podnog parnog čistača omogućuje jednostavno čišćenje u kutovima do kojih pravokutne četke ne mogu doprijeti
Life hack: kako ukloniti mrlju od kave bez odnošenja tepiha u kemijsku čistionicu.
1. Utrljajte mrlju ubrusom (bez pritiska!)
2. Poprskajte čistu vodu na mrlju i obrišite je. Ponovite nekoliko puta kako bi što manje ostataka kave ostalo u hrpi;
3. Upotrijebite parni čistač s uobičajenom podnom mlaznicom kako biste potpuno uklonili sve zaostale mrlje s dlačica bez pritiska i trenja.
Princip rada parnog čistača je jednostavan. Prvo se spremnik napuni vodom, zatim je uređaj spojen na električnu mrežu, što dovodi do aktiviranja grijaćeg elementa. Nakon određenog vremena voda se pod utjecajem visoke temperature počinje pretvarati u paru. Sve što trebate učiniti je pritisnuti gumb na pištolju za okidanje kako biste ispustili paru visokog pritiska iz rupa na mlaznici..
Parni čistač pomaže u održavanju savršene higijene kupaonice. Na visokim temperaturama gljive i bakterije umiru
Unatoč visokom tlaku pod kojim vlaga u plinovitom stanju napušta uređaj, parni čistač radi gotovo tiho. Što se tiče same pare, ona nije opasna za ljude – to je zbog njezine labave strukture. Set uređaja za čišćenje u pravilu uključuje mlaznice različitih oblika i s različitim rupama, mjernu posudu, krpu za čišćenje površina i lijevak.
Isti aparat za kuhanje na pari može se koristiti za njegu odjeće i zavjesa u kući. Neki modeli dolaze s mlaznicom koja se može koristiti za zaštitu druge ruke od pare ručnim glačanjem zavjesa tijekom parenja
Peglanje zavjesa dosadan je zadatak, a parni čistač sasvim je sposoban smanjiti vrijeme i trud za to.
Koje se površine mogu tretirati parom? To uključuje:
- podovi i podne obloge u bilo kojem prostoru;
- teško dostupna mjesta (pukotine, uske rupe, uglovi);
- stakla, ogledala, prozor;
Vrlo je lako očistiti prozore parnim čistačem – ne ostavlja tragove
- meki namještaj;
- umivaonik, WC, kada;
- pločica;
- odjeća
Reljefne pločice u kupaonici teško se čiste. Parni čistač može olakšati početnu fazu ovog postupka, a zatim lako ukloniti preostalu prljavštinu mekom spužvom.
Dezinfekcija teško dostupnih mjesta jedna je od značajnih prednosti parnog čistača
Međutim, postoje iznimke: na primjer, ne možete koristiti parni čistač za meku plastiku i osjetljive tkanine..
Savjet! Nemojte ulijevati tvrdu vodu u parni čistač jer to može dovesti do stvaranja kamenca. Umjesto toga koristite filtriranu vodu.
Dvobojne, trobojne zavjese, tilovi i zavjese moraju se prati odvojeno kako bi se izbjeglo blijeđenje i jednobojno bojanje. Ali za to ih ne možete ukloniti, već ih povremeno osvježite parnim čistačem
Parni čistači u svakodnevnom životu: prednosti i nedostaci
Parni čistači za kućanstvo imaju niz prednosti i nedostataka, kojih bi svaki kupac trebao biti svjestan i prije nego što odabere određenu marku aparata..
Glavne prednosti ovog kućanskog aparata uključuju:
- uništavanje bakterija, gljivica, plijesni;
- zdravstvena sigurnost: prilikom čišćenja parom nema potrebe za korištenjem kemikalija za kućanstvo, što može uzrokovati alergije;
Parni čistač velika je pomoć protiv mirisa kućnih ljubimaca i mrlja
- uklanjanje tvrdoglavih mrlja s odjeće, presvlaka i tepiha;
- uklanjanje predmeta iz starog mirisa vlage;
- obnova tepiha: nakon obrade hrpa se značajno diže;
Snažan mlaz pare vizualno osvježava tepih, dok se hrpa diže i izravnava s njega
- čišćenje teško dostupnih mjesta: za to se koriste razne mlaznice;
- ne ostavlja tragove kamenca;
- odmašćivanje površina: na primjer, parni čistač dobar je za borbu protiv masne prašine u kuhinji ili uništavanje masnih naslaga ugljika na rešetki u pećnici;
Danas već postoji cijela obitelj raznih naprava za roštilj. Jedan od njih je kompaktni ručni parni čistač s krutom motoriziranom četkom za roštilj
Parenje starih prskanja masti i čišćenje mikrovalne pećnice parom iz čaše kipuće vode iznutra poznata je tehnika. Isto, ali točnije, može se učiniti pomoću parnog čistača, plus čišćenje mikrovalne pećnice izvana (prije toga, isključite je iz napajanja!)
Čak se i najtvrdokornija prljavština u pećnici može pariti i ukloniti parnim čistačem. Mlaz pare i temperatura moraju biti snažni.
Savjet! Prilikom čišćenja električne pećnice ili mikrovalne pećnice preporučljivo je isključiti je iz električne mreže kako biste spriječili kratki spoj.
- štedi vrijeme i trud pri čišćenju;
- prikladno za alergičare, jer ne zahtijeva dodatnu uporabu kemikalija za kućanstvo;
- ima dug vijek trajanja.
Važna prednost parnog čistača je dezinfekcija površina bez upotrebe otrovnih kemikalija za kućanstvo
Međutim, pri kupnji ovog uređaja morate imati na umu da parni čistač ima i nedostatke:
- male mrlje mogu ostati na staklenim i plastičnim površinama, koje se lako mogu ukloniti posebnom krpom od mikrovlakana;
- za liječenje starih mrlja morat ćete se potruditi jer prljavština neće nestati čak ni pod utjecajem mlaza pare;
Izgled staklokeramičke ploče za kuhanje vrlo je pokvaren čak i manjim onečišćenjem. Parni čistač pružit će vam priliku da ne pokrenete takvu peć, štedeći vaš trud
- visokokvalitetni uređaji poznatih proizvođača odlikuju se visokim troškovima.
Prednosti parnog čistača lako nadoknađuju njegove nedostatke. Imajte na umu da popis prednosti i nedostataka ovisi o kupljenom modelu, stoga prije kupnje morate pažljivo proučiti glavne tehničke karakteristike ovog kućanskog aparata, kao i pročitati recenzije korisnika.
Kao i svaki mali kućanski aparat, parni čistač ima mnoge karakteristike koje se na prvi pogled ne primjećuju: obratite pozornost, na primjer, na upravljivost mlaznice za čišćenje poda.
Vrste parnih čistača
Svi moderni parni čistači podijeljeni su u dvije skupine:
- ručni parni čistači (prijenosni);
- stojeći na podu (izvana nalikuju običnom usisavaču).
Parni čistač na podu: najveći, ali i najmoćniji. Najpoznatiji od etabliranih proizvođača: Karcher, Ariete, Thomas, Delonghi
Tapacirani namještaj i ukrasni jastuci savršeno se čiste parnim čistačem, a ako su dostupni, potrebno im je kemijsko čišćenje samo u najekstremnijim slučajevima.
Prijenosni uređaji male su veličine, prilično su prikladni za upotrebu, a cijena im je niska. Glavni nedostatak uređaja ove vrste je što ih je potrebno stalno držati u ruci po težini. Ako je potrebno očistiti više površina, čišćenje postaje prilično dosadno..
Ovaj je problem riješen podnim parnim čistačima. Doista, tijekom čišćenja takvim parnim “usisavačem”, posuda s tekućinom neće biti u vašim rukama, već na podu, a to će pomoći uštedi energije. Osim toga, neki modeli ove vrste kombiniraju funkcije čišćenja toplom i hladnom parom..
Vlažno čišćenje roleta poznato je kao dosadan i monoton postupak. To se može učiniti brže i učinkovitije s parnim čistačem i posebnom dvostranom četkom za žaluzine od velura.
Glavni kriteriji za odabir parnog čistača
Najbolji parni čistač apriori je renomirane tvrtke. Danas postoji nekoliko glavnih proizvođača, čiji se omjer cijene i kvalitete smatra najprihvatljivijim. To uključuje Karcher, Ariete, Thomas, Delonghi – robne marke specijalizirane za proizvodnju opreme za čišćenje. Kupnjom proizvoda ovih marki možete biti sigurni u visoku kvalitetu i dug vijek trajanja odabrane opreme.
Porozni kameni pod može se savršeno očistiti i dezinficirati parnim čistačem
Izvana slični parni čistači mogu se razlikovati i po cijeni i po dizajnu koji utječu na performanse uređaja. Pa hajdemo shvatiti kako odabrati pravi parni čistač.?
Prilikom odabira ovog kućanskog aparata potrebno je analizirati sljedeće točke:
- Vlast. Ovaj parametar izravno utječe na brzinu i kvalitetu čišćenja..
Savjet! Najprikladnija opcija za kućnu uporabu je uređaj za čišćenje snage 1000 W ili više..
- Zapremina rezervoara. Ovaj kriterij omogućuje vam da odredite vrijeme neprekidnog rada parnog čistača. Zagrijavanje tekućine u malim spremnicima traje samo 15-60 sekundi. S velikim spremnikom ovaj proces može potrajati 10 do 20 minuta. Parni čistač s spremnikom od 1 litre može neprekidno raditi 15-30 minuta.
- Materijal, od kojeg je napravljen parni kotao. U tu se svrhu uglavnom koriste čelik i aluminij. Aluminijski kotao manje je osjetljiv na negativne učinke kamenca.
Parna obrada tapeciranog namještaja učinkovita je protiv stjenica i grinja: ni jedno ni drugo ne prežive na temperaturama iznad 60 ° C
Jeste li znali da se težina madraca u 10 godina uporabe udvostručuje zbog prašine, čestica kože, mrtvih grinja i njihovih otpadnih tvari? Povremeno čišćenje madraca vrlo je važno u sprječavanju pojave domaćih nametnika.
- Tlak pare, koji može varirati od 1,5 – 4 bara. Ovaj parametar, zajedno s snagom uređaja, izravno utječe na kvalitetu mokre obrade. Za opće čišćenje preporučuje se kupnja uređaja s tlakom od najmanje 3 bara.
- Maksimalna temperatura treba biti približno 130 ° C. To će biti sasvim dovoljno za uklanjanje raznih zagađivača. Ne biste trebali kupiti parni čistač s temperaturom pare nižom od 110 ° C, jer se takav uređaj neće moći nositi s plijesni i tvrdoglavim mrljama..
Life hack: možete brzo odmrznuti zamrzivač ili ledeni hladnjak pomoću parnog čistača
- Duljina crijeva.
Savjet! Crijevo mora biti dugačko najmanje jedan i pol metar. Ovo je vrlo važan kriterij pri odabiru parnog čistača, jer je doći do predmeta interijera koji je visoko na ormaru ili ispod stropa prilično problematičan, pa je nezgodno svaki put dizati sredstvo za čišćenje. Stoga je vrijedno kupiti uređaj s dovoljno dugim crijevom..
- Mlaznice. Funkcionalnost samog uređaja ovisi o broju mlaznica i njihovom obliku. Najčešće se posebne mlaznice koriste za čišćenje podova, tekstila, pranje prozora i ogledala. Osim toga, komplet obično uključuje točkastu mlaznicu i mlaznicu za raspršivanje.
Različite mlaznice parnog čistača omogućuju kako doći do najnepristupačnijih mjesta, tako i rasprsnuti hrpu tepiha itd.
Uklanjanje tvrdoglave masti sa spojeva kuhinjskog namještaja jednostavan je zadatak za parni čistač
Hajde da rezimiramo
Parni čistač može vam biti vjerni pomoćnik u održavanju čistoće vašeg doma. Glavna stvar je pravilno ga odabrati i koristiti za predviđenu svrhu.!
Briljantna čistoća bez napora za vaš dom!