Kalanchoe je jedna od rijetkih biljaka koja uključuje dvije važne funkcije odjednom – ukrasnu i ljekovitu
Biljka Kalanchoe u divljini uobičajena je u Južnoj Americi, Africi, Australiji i jugoistočnoj Aziji. Ovo je sočno: Kalanchoe može akumulirati rezerve vlage u mesnatim debelim stabljikama i lišću, stoga lako podnosi sušu – čak i bez posebne njege, narast će i oduševiti vlasnika. Osim dekorativne privlačnosti, Kalanchoe se aktivno koristi u medicinske svrhe – naziva se i sobni ginseng..
Sadržaj
- Njega kalanchoea kod kuće: osnovna pravila
- Kako natjerati Kalanchoe da procvjeta: reznice i mirovanje
- Vrsta kalanchoe: cvjetnica i ukrasna biljka
Sok od kalanhoe ima protuupalna svojstva, koristi se za zacjeljivanje rana, fistula, čireva, opeklina i rana, u kozmetologiji – kao sredstvo za pomlađivanje. Upotreba Kalanchoea u Feng Shuiju može se usporediti s metodama gašenja požara – koristi se za ispravljanje energetskog polja. Vjeruje se da njegova instalacija neutralizira negativ i pojačava vitalnu energiju..
Njega kalanchoea kod kuće: osnovna pravila
Kalanchoe je izuzetno nepretenciozna biljka, ne morate je čuvati, udovoljavajući svim njezinim hirovima. Preporuke za njegu kalanhoea vrlo su jednostavne:
Unatoč činjenici da nam je Kalanchoe došao iz toplih krajeva, prilično je nepretenciozna sobna biljka koja se lako može uzgajati kod kuće.
- rasvjeta – ne voli, iako dovoljno dobro podnosi izravnu sunčevu svjetlost, pa je poželjno instalirati na prozore sa zapadne ili istočne strane. Optimalno trajanje dnevnog svjetla za Kalanchoe je 12 sati, pa će zimi možda biti potrebno dodatno umjetno osvjetljenje.
Uz pravilnu njegu lijepog cvijeća, zelena Kalanchoe cvjetat će svijetlim cvjetovima, međutim, razdoblje cvatnje ove biljke nije tako dugo
- temperatura je u razumnim granicama, nije previše vruća (22-24C, iako može izdržati + 28C), ali nije previše hladna (do 14C, s padom ispod 10C, biljka umire). Niska (14-18C) temperatura pogoduje pupanju
S previše topline, Kalanchoe se osjeća loše, počinje upijati previše tekućine, ali biljka ne može apsorbirati toliko, pa se mogu pojaviti razne bolesti
Savjet! Kalanchoe dobro podnosi promjene temperature pa se ljeti mogu koristiti za ukrašavanje balkona ili verandi
Tri raznobojna Kalanchoea u ukupnoj kompoziciji izgledaju prilično impresivno
Zbog svojih svijetlih cvatova i nepretencioznosti, Kalanchoe je izvrstan ukras za terase i ljetne terene
- vlaga je vrlo, vrlo umjerena, Kalanchoe (osobito vrste s baršunastim vrstama) ne zahtijevaju prskanje. Prekomjerna vlaga (osobito u kombinaciji s niskim temperaturama) glavni je uzrok bolesti Kalanchoe.
Kalanchoe ne voli višak vode, a to se ne odnosi samo na tlo, već i na zrak
Za ugodan život vašeg voljenog Kalanchoea potrebno je da zrak bude što suh, osobito u jesen i zimi.
- zalijevanje je dovoljno umjereno jer se gornji sloj tla suši, ali istodobno, ne dopuštajući da se zemljana koma potpuno osuši, to će izazvati opadanje lišća. Zalijeva se taloženom, toplom mekom vodom, zalijevanje se može vršiti kroz paletu. Prilikom zalijevanja trebate se suzdržati od vlage na stabljici biljke.
Kalanchoe nakuplja vlagu u lišću, tako da lako podnosi određeno razdoblje prisilne suše – na primjer, tijekom vaše odsutnosti od kuće
- transplantacija – Kalanchoe zahtijeva transplantaciju samo kada je biljka jako narasla. Preporučeni uvjeti: za presađivanje mladog Kalanchoea godišnje, za odraslu osobu – 2-3 godine s normalnim rastom. Za mlade biljke priprema se supstrat: listopadna i busenova zemlja, treset i pijesak u omjerima 2: 4: 1: 1; lomljena opeka ili ekspandirana glina izlijevaju se na dno posude kako bi se osigurala normalna drenaža. Iz mješavina za trgovine prikladan je sastav za sočne biljke. Kako bi se epifitna Kalanchoe osjećala ugodnije, u mješavinu tla dodaje se malo humusa.
Nježni “pahuljasti” cvjetovi Kalanchoe pružit će estetski užitak
- obrezivanje – obavezno uklonite izblijedjele stabljike. Budući da se kod većine vrsta Kalanchoe staro lišće osipa, dugi goli “dobni” izdanci odsijecaju se i ponovo sade. Također možete orezati izbojke koji su se počeli kotrljati preko ruba lonca, koristeći ih za razmnožavanje.
Zasićeni ružičasti cvatovi kalanhoe neobično su lijep prizor
Nježno pastelno breskve dvostruko cvijeće Kalanchoe
- prihrana – provodi se u razdoblju od travnja do rujna 1 put mjesečno. Za cvjetnice se primjenjuje pola doze univerzalnog gnojiva, Kalanchoe je ukrasno, ne cvjeta i hrani se gnojivom za kaktuse. Morate biti vrlo oprezni s gnojidbom, glavni razlog zašto Kalanchoe ne cvjeta je izuzetno visok sadržaj gnojiva u tlu. Potrebno je postupno obustaviti hranjenje, svaki put smanjujući količinu primijenjenog gnojiva, dovodeći je na nulu.
Jedino važno pravilo pri hranjenju je da se mješavina gnojiva mora potpuno otopiti u toploj vodi, zatim ostaviti da se ohladi i tek tada dodati u tlo. Inače, korijenov sustav neće moći apsorbirati gnojivo.
Uzgoj kalanchoe kod kuće, reprodukcija se obično provodi pomoću reznica, koje se lako ukorjenjuju i u vodi i u vlažnom tlu. U tom slučaju za ukorjenjivanje možete koristiti i obrezani komad stabljike i lišće. Najbolje vrijeme za cijepljenje je rano ljeto..
Najčešći razlog nedostatka svijetlog cvijeća na Kalanchoeu je previsok sadržaj gnojiva u tlu.
U razdoblju rasta Kalanchoe, biljku je potrebno hraniti gnojivima, međutim, u vrlo malim dozama. Ne zaboravite uštipnuti izbojke kako biste oblikovali prekrasan grm.
Briofile se razmnožavaju kćerkama koje imaju već formiran korijenov sustav – odvojene od matične biljke, dobro se ukorijenjuju. Kalanchoe se dobro razmnožavaju sjemenkama. Budući da su vrlo male, jednostavno se siju na površinu bez prskanja zemljom. Posuda za sjeme prekrivena je papirom ili staklom, optimalna temperatura za klijanje je 16-20 C, tlo se navlaži raspršivačem.
Neobična boja cvatova kalanhoe stvara dojam posebnog volumena cvijeća
Kalanchoe se praktički ne razboli i na njih ne utječu štetnici. Glavni uzrok bolesti je kršenje režima navodnjavanja. Na niskim temperaturama prekomjerna vlaga dovodi do pojave plijesni, na visokim temperaturama – do pepelnice. Od štetnika na Kalanchoeu najčešće je zahvaćaju crvi ili lisne uši, u ovom slučaju biljku je potrebno tretirati insekticidom.
Žuti grm Kalanchoe izgleda posebno lijepo
Kako natjerati Kalanchoe da procvjeta: reznice i mirovanje
Kalanchoe kupljen u trgovini, čije je cvjetanje završilo, nakon nekog vremena počinje razočarati vlasnika. Unatoč pravilnoj njezi i izvana zdravoj biljci, Kalanchoe dobro raste, protežući se prema gore, ali cvjetanje ne dolazi. Razlog je jednostavan: većina prodanog Kalanchoea su hibridi, jednogodišnje biljke za sadnju u saksije ili gredice. Stoga je biljku nakon završetka cvatnje lakše rezati kako bi sljedeće godine dobili savršeno procvjetali primjerak..
Kalanchoe cvjeta jednom godišnje, međutim, poznate su metode stvaranja dodatnog razdoblja cvatnje pomoću umjetne igre svjetla.
Međutim, moguće je postići ponovno cvjetanje na staroj biljci. Za početak se sa stare biljke uklanjaju stabljike i vrši se rezidba, a krajem zime biljka se raspoređuje s razdobljem mirovanja. Da biste to učinili, dnevno svjetlo umjetno mu se smanjuje – do 8-10 sati, nakon čega se biljka ili prenosi na tamno mjesto (ormar), ili prekriva neprozirnom vrećicom (kantom). Ako je moguće, smanjite temperaturu, zalijevanje je značajno ograničeno, ali ne dopušta isušivanje tla. Ovaj režim održava se oko mjesec dana, nakon pojave pupova, vraćaju se u normalnu njegu.
Zasićeni cvatovi kalanchoe sposobni su razveseliti svojim izgledom
Vrsta kalanchoe: cvjetnica i ukrasna biljka
Do danas, opis Kalanchoe ima oko 200 vrsta – to su uvijek biljke sa sočnim, debelim lišćem i stabljikama. Istodobno, glavne vrste kalanchoea, čiji je domaći uzgoj posebno uobičajen, uključuju:
Krhki cvatovi kalanchoe vrlo su lijepi zbog svoje svijetle boje
- Kalanchoe Blossfelda je srednje veliki (do 45 cm) razgranati grm koji privlači svojim obilnim, velikim, cjevastim cvjetovima na dugim stabljikama, skupljenim u cvatove u obliku kišobrana. Cvjetovi se razlikuju u različitim bojama: crvena, žuta, bijela, narančasto-ružičasta. Listovi kalanchoe su glatki s valovitim rubom, tamnozeleni s crvenim obrubom. Počinje cvjetati u veljači, cvatnja traje više od mjesec dana. Briga za Blossfeldovu kalanchoe toliko je jednostavna da se može učiniti kao prvi zeleni ljubimac djeteta
Kalanchoe Blossfelda privlači svojim obilnim, velikim, cjevastim cvjetovima na dugim peduncima, sakupljenim u kišobranskim cvatovima
Kalanchoe izgleda vrlo atraktivno tijekom razdoblja cvatnje, zahvaljujući velikom broju bujnih pupova, biljka se pretvara u svijetlu mrlju u boji
- Kalanchoe Kalandiva – ova vrsta dobivena je selekcijom iz Blossfeldove Kalanchoe, koja se odlikuje manjom veličinom i kratkim stabljikama. Ovo je posebna, ukrasna i cvjetna sorta, koju karakterizira osobito duga cvatnja – oko šest mjeseci. Cvijeće – raznih boja, dvostruko i pravilno
Kalanchoe Kalandiva je kompaktna cvjetnica, idealna za uređenje interijera
Briga za Kalanchoe Kalandivu – detaljno i detaljno na videu
- Kalanchoe perasto – zeljaste, visoke (do 1 m) trajnice. Listovi su svijetlozeleni, gusti, donji su jednostavni, jajoliki, gornji su perasti. Ovo je tipičan bryophyllum; kćerne biljke obilno se stvaraju uz rub lista, koje se, odvojivši se od matične biljke, lako ukorjenjuju. Cvjetovi su veliki, vjenčana cijev je zelenkastobijela, latice su ružičaste ili crvenkaste. Ova vrsta kalahoe, za koju je iznimno lako njegovati, uzgaja se u industrijskim uvjetima, a iz nje se dobivaju ljekovite sirovine.
Neobična shema boja kalanchoe peraste, kad su “djeca” koja se nalaze po obodu listova ružičasta
- Kalanchoe Degremona je zeljasta višegodišnja biljka koja naraste do 1 m visine. Lišće s neravnim rubovima, karakterističnog izduženog eliptičnog oblika, ne viseće (ali s godinama se počinje uvijati), gornji dio je sivozelen, obilno prošaran kćerima oko rubovima. Cvjeta zimi, cvjetovi su ružičastocrveni ili narančasti, zvonasti, s laticama dugim 5 mm
Drvo života, sobni liječnik, sobni ginseng – koja je imena Kalanchoe dobio zbog svoje korisnosti i nužnosti
- Kalanchoe Mangina je ampelna vrsta biljke, ima vanjsku sličnost s Blossfeldovom kalanchoeom, ali je cvijet kalanchoe ove vrste veći (do 2 cm), sličan zvonu i visi prema dolje. Razdoblje cvatnje – rano do sredine proljeća.
Prije svega, mangin Kalanchoe razlikuje se od svojih kolega u obliku cvijeća, koje izgledaju kao viseća zvona
Pojedinosti o Kalanchoeu, raznolikosti vrsta i njihovoj njezi – pogledajte video